ARCHIWUM: Klasyka Muzyczna

2018.02.15 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W niedzielę 18 lutego w Auli Nova Akademii Muzycznej odbędzie się koncert studenckiego zespołu "Schumann Youth Orchestra", którym dyrygować będzie Karolina Polak z klasy prof.Warcisława Kunca. W audycji rozmowa z młodą dyrygentką. O tym co dzieje się aktualnie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu opowiedzą: solistka Teatru Ewa Kłosowicz, a także reprezentujący Dział Reklamy i Promocji Mateusz Frąckowiak.
Posłuchaj

2018.02.14 KLASYKA MUZYCZNA

14.02.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Marcin Sompoliński będzie zapraszał na Speking Koncert poswięcony miłości.Skrzypaczka Maszońska zaś przed swoim recitalem w sobotę w Białej Sali Urzędu Miasta Poznania opowie o swoich akturalnych działaniach artystycznych i Studiach w Bernie w Szwajcarii.
Posłuchaj

2018.02.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.02.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Gościem programu jest wybitny znawca opery i tłumacz dzieł Williama Szekspira Piotr Kamiński, który gościł w Poznaniu w grudniu 2016 roku, kiedy Filharmonia Poznańska przygotowawała koncert z fragmentem Walkirii Ryszarda Wagenra. Wtedy miał go poprowadzić Mark Minkowski. Chorego francuskiego dyryrgenta zatąpił wspaniale Jacek Kaspszyk.
Posłuchaj

2018.02.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.02.2018 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie omówienie spektaklu Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego transmitowanego z MET w Nowym Jorku oraz zapowiedz koncertu "Chiński Nowy Rok" Przed mikrofonem Radia Poznań zasiadły Blanka i Anizetta Bednarz.
Posłuchaj

2018.02.08 KLASYKA MUZYCZNA

08.02.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie wraz z Ryszardem Glogerem powracamy do koncertu Wyntona Marsalisa z Orkiestrą Kameralną "Amadeus' pod dyrekcją Agnny Duczmal-Mróz. Zapraszam także na spotkanie z flecistą łukaszem Długoszem, który w styczniu nagruwał z orkiestrą koncert Mieczysława Weinberga.
Posłuchaj

2018.02.07 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Z Teresą Nowak pomysłodawczynią cyklu koncertów "Moja muzyka"rozmowa n.t spotkania "Proces-rytuał", które odbędzie się 8 lutego w CK Zamek. W sobotę 10 lutego o 11-tej w Auli Uniwersyteckiej kolejny prosinfonikowski koncert z cyklu "Muzykoteka młodego człowieka". Hasło koncertu:"Jazz klasycznie - klasyka jazzowo". W gronie wykonawców Sharp Eleven Big Band, z którego kierownikiem artystycznym, saksofonistą Janem Adamczewskim rozmowa w audycji.
Posłuchaj

2018.02.06 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W dniach 13-15 lutego b.r. w poznańskiej Akademii Muzycznej odbywać się będzie VI.Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Moniuszko in memoriam - w kręgu polskiej literatury wokalnej". O szczegółach opowie prof.Grażyna Flicińska kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej. O swoich związkach z muzyką Moniuszki opowiedzą też: Zygmunt Latoszewski były dyrektor poznańskiej Opery i Wiesław Ochman wybitny polski tenor, który wielokrotnie wykonywał partie tenorowe w operach Moniuszki. Będą to archiwalne wypowiedzi obu artystów. Także ze zbiorów archiwalnych będzie pochodził fragment audycji z 1996 roku, w której Edmunt Grabkowski mówił o związkach Wieniawskiego z Poznaniem. 11 lutego minie 20.rocznica śmierci długoletniego dyrektora Towarzystwa Muzycznego im.H.Wieniawskiego
Posłuchaj

2018.02.05 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej 7 lutego czeka nas niezwykłe muzyczne przeżycie. Spotkanie nie tylko ze świętującymi swoje 50-lecie kameralistami Agnieszki Duczmal, ale też z jednym z najwybitniejszych współczesnych trębaczy Wyntonem Marsalisem i jego światowej sławy big-bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra. W programie zarówno klasyka, jak i aranżacje utworów jazzowych. W audycji rozmowa z Anną Duczmal-Mróz, która będzie dyrygować koncertem, a także ze znawcą jazzu, dziennikarzem muzycznym Radia Poznań Ryszardem Glogerem.
Posłuchaj

2018.02.01 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z Maksymilianem Święchem klawesynistą, a także kierownikiem artystycznym nowo-powstałego w Poznaniu zespołu muzyki dawnej o nazwie 'Musica graciana". W audycji także rozmowa z Tomaszem Lisieckim, wiolonczelistą, pedagogiem Amademii Muzycznej nt,projektu "Cellissimo", który wpisał się na stałe do najważniejszych wydarzeń artystycznych poznańskiej Uczelni.
Posłuchaj

2018.01.31 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Gośćmi audycji są: Jan Drozdowicz, znany i ceniony organmistrz, budowniczy m.in.organów w poznańskiej Archikatedrze oraz Eugeniusz Wawrzyniak absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, organista, od wielu lat mieszkający i działający w Belgii. Rozmowie z gośćmi towarzyszą utwory pochodzące z płyty 'Soli Deo Gloria", której nagranie dokonano w lipcu ub.roku w kościele p.w.św.Kazimierza Królewicza we Wrocławiu.
Posłuchaj

2018.01.30 KLASYKA W POLSCE

30.01 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ w programie dziennukarzy Radia Publicznego znajdą się rozmowa z Bohdanem Jarm,ołowiczem, który żegna się ze Słupską Orkiestrą, wypowiedzi dotyczące dokonań związanych z Feliksem Nowowiejskim. Nagrodą płytową chwali się dyrektor Filharmonii poznańskiej Wojciecj Nentwig a Robert Bondera i tadeusz Kozłowski opowiadają o premierze Legendy Bałtyku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Nie braknie także wypowiedzi Anny Szostak szefowej Cameraty Silesia, o planach nagraniowych oraz młodej Lucienne Renaudin-Vary, która pięknie zadebiutowała z Filharmonią Poznańską. O tym ,że z tarczą a nie na tarczy Poznański Chór Chłopięcy i Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thielapowrócili ze Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego opowie Jacek Sykulski.
Posłuchaj

2018.01.29 KLASYKA MUZYCZNA

29.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka omawia w audycji spektakl Tosci Giacomo Pucciniego z MET w Nowym Jorku, transmitowany 27 stycznia oraz w rozmowie z Łukaszem Kurzwskim promuje płytę z utworami Romana Palestra.
Posłuchaj

2018.01.25 KLASYKA MUZYCZNA

25.01 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Trwa jubileuszowy 50ty sezon poznańskiej Pro Sinfoniki. W sobotę 27 stycznia dwa koncerty dla najmłodszych. W audycji rozmowa z Marleną Gnatowicz pełniącą funkcję kierownika artystycznego tego ruchu młodych melomanów. Od 31 stycznia do 4 lutego w poznańskiej Akademii Muzycznej odbywać się będzie II Festiwal 'Pracownia fagocisty", największa tego typu impreza w Polsce. O szczegółach Festiwalu opowie jego pomysłodawca, pedagog Akademii Muzycznej, fagocista Arkadiusz Adamczyk.
Posłuchaj

2018.01.24 KLASYKA MUZYCZNA

24.01 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie gościmy dyrekcję Teatru Wielkiego w Poznaniu : Renatę Borowską- Juszczyńską i Gabriela Chumrę, którzy opowiedzą o planach naszej sceny operowej w pierwszej połowie 2018 roku.
Posłuchaj

2018.01.23 KLASYKA MUZYCZNA

23.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Autorka zaprasza na spotkanie z Bartoszem Michałowskim szefem Chóru Filharmonii Narodowej i Poznańskiego Chóru kameralnego
Posłuchaj

2018.01.22 KLASYKA MUZYCZNA

22.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Wojciech Nentwig dzieli się z radością informacją o nagrodzie Intrenational Classical Music Awards za nagranie Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, Ewa Mikołajewska dzieli się wrażeniami z koncertu "Słynne balety" a Przymyszław Kieliszewski opowie co nas będzie czekać w Teatrze Muzycznym w pierwszej połowie roku .
Posłuchaj

2018.01.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W poniedzialek 22 stycznia o 19-tej w Auli UAM odbędzie się kolejny koncert tenorów. O jego szczegółach opowie pomysłodawca cyklu, zarazem jeden z wykonawcow - Tomasz Raczkiewicz, solista TW w Poznaniu, kreator wielu muzycznych wydarzeń w naszym mieście. W audycji także spotkanie z Joanną Freszel zdobywczynią tegorocznego Poszportu 'Polityki" w kategorii "Muzyka poważna". Rozmowie zarejestrowanej w ub.roku towarzyszyć będą nagrania śpiewaczki.
Posłuchaj

2018.01.17 KLASYKA MUZYCZNA

17.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Gościem Klasyki muzycznej jest Sławomir Pietras , który opowiada o swoich licznych działaniach ale także dzieli się wrażeniami z podróży operowych po świecie. Dowiemy się także jaki będzie 465 Koncert poznański zatytułowany "SŁynne balety" na którym będzie przedstawiał utwory w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.
Posłuchaj

2018.01.15 KLASYKA MUZYCZNA

15.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Składająca się ze studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu ale także muzyków z innych miast Polski Polish Symphony Orchestra odbyła podróż po Chinach. Wrażeniami z tego tournee dzieli się dyrygent Jarosław Szemet. W programie również fragmenty nowej płyty harfisty Xaviera de Maistra.
Posłuchaj

2018.01.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie emerytowany skrzypek i pedagog Aleksander Kasprzak wspomina kolegów z Filharmonii Poznańskiej, powraca do koncertów gwiazd i opowiada o swoich utalentownych wnuczkach. Słuchamy fragmentó koncertu Sylwestrowego FP z 2013 roku w wykonaniu Filharmonii poznańskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.
Posłuchaj

2018.01.10 KLASYKA MUZYCZNA

10.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Dyrygent Łukasz Borowicz i pianista Jacek Kortus zapraszają na koncert Filharmonii Poznańskiej "Humor w muzyce"
Posłuchaj

2018.01.09 KLASYKA MUZYCZNA

09.01 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Z racji przypadającej 10 stycznia 55 rocznicy śmierci Tadeusza Szaligowskiego przypomnę dziś fragment archiwalnej audycji o kompozytorze oraz spotkamy się z Cheung Chauem i Blanką Bednarz, koncermistrzynią Sinfonietty Polonia. Także Anizetta Bednarz menadżw zespołu opowie o tegorocznych planach. Zapraszam Alina Kurczewska
Posłuchaj

2018.01.08 KLASYKA MUZYCZNA

08.01.2018 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Premierowo dziś na naszej antenie kilka utworów z Koncertu Noworocznego z Wiednia z 2018 roku pod dyrekcją Ricardo Mutiego. Autorka zaprasza także na spotkanie ze śpiewakami Barbarą Gutaj-Monowid i Jakubem Monowidem. Małżonkowie opowiedzą o swoich najważniejszych dokonaniach minionego roku i przypomnimy fragmenty Koncertu Sylwestrowego Filharmonii Poznańskiej z 2014 roku.
Posłuchaj

2018.01.04 KLASYKA MUZYCZNA

04.01.2018 Audycja Ewy Mikołajewskiej 20 grudnia ub.roku w Auli Uniwersyteckiej odbył się 25.Koncert Gwiazdkowy organizowany przez Liceum Muzyczne z ul.Solnej w Poznaniu. W dzisiejszej audycji odtwarzamy pierwszą częć koncertu z udziałem szkolnych zespołów: Orkiestry Kameralnej, Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej.
Posłuchaj

2018.01.03 KLASYKA MUZYCZNA

03.01.2018 Audycja Ewy Mikołajewskiej Gościem audycji jest Bohdan Jarmołowicz, Poznaniak, absolwent naszej Akademii Muzycznej, od 1990 roku dyrektor Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Ilustracją rozmowy z gościem są utwory z najnowszej płyty słupskiego zespołu. Muzyka Chopina, Wieniawskiego i Komedy w aranżacjach Bohdana Jarmołowicza i Filipa Wojciechowskiego.
Posłuchaj

2018.01.02 KLASYKA MUZYCZNA

02.01.2018 Audycja Ewy Mikołajewskiej W ub.roku obchodziliśmy 140.rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Twórca 'Roty" był trakże doskonałym organistą i pozostawił po sobie szereg utworów przeznaczonych na ten monumentalny instrument. Niektóre z nich zostały zarajestrowane przez firmę DUX i wydane na płycie, która ukazała się pod koniec 2017 roku. Utwory Nowowiejskiego nagrała znana poznańska organistka, pedagog Akademii Muzycznej prof.Elżbieta Karolak z która rozmowa ilustrowana nagraniami ze wspomnianej płyty znajdzie się w dzisiejszej audycji. Drugim gościem audycji będzie Jose Maria Florencio były dyrektor muzyczny naszego Teatru Wielkiego, a także dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Poznańskiej obecnie związany z Akademią Muzyczną.
Posłuchaj

2017.12.28 KLASYKA MUZYCZNA

28.12.2017 Audycja Ewy Mikołajewskiej Najstarszą tradycję koncertów sylwestrowych w Polsce zapoczątkował w 1949 roku Zdzisław Szulc założyciel Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Od tamtego czasu odbywały się co roku w sali kameralnej im.Marcina Groblicza. Tym razem ze względu na trwający w Muzum remont koncert sylwestrowy odbędzie się w sali renesansowej poznańskiego Ratusza, a o jego szczegółach opowie kustosz Patryk Frankowski. Gościem audycji będzie Lidia Sieczkowska flecistka związana z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej obdarzona też talentem malarskim. Wystawa jej prac otwarta zostanie 3 stycznia o 18-tej w Galerii przy Placy Kolegiackim 5 i będzie połączona z koncertem zespołu "Classic Jazz Quartet" do korego należy artystka.
Posłuchaj

2017.12.21 KLASYKA MUZYCZNA

21.12.2017 Audycja Ewy Mikołajewskiej Tradycyjne 'Słowicze kolędowanie" odbędzie się 28-go i 29-go grudnia o 19-tej w Auli Uniwersyteckiej.Gościem specjalnym Poznańskich słowików i ich dyrygenta Macieja Wielocha będzie znany i lubiany zespół instrumentów dętych blaszanych "Capella Zamku Rydzyńskiego". W audycji rozmowa z kierownikiem artystycznym zespołu ilustrowana nagraniami z jego najnowszej, kolędowej płyty. Natomiast o szczegółach programu koncertu sylwestrowego poznańskich Filharmoników opowie dyrygent Jakub Chrenowicz.
Posłuchaj

2017.12.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Na Warsztatach baletowych w Szkole Anny Niedźwiedz gościł wybitny polski choreograf Emil Wesołowski, z którym rozmawiałam o działaniach artystycznych w Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego , Teatrze Wielkim - Operze Narodowej ale także o przygotowaniach kulnarnych do świąt.
Posłuchaj

2017.12.19 KLASYKA MUZYCZNA

19.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 29 grudnia odbędzie się w Auli UAM 464.Koncert Poznański w ramach cyklu "Słowicze kolędowanie". O jego szczegółach opowiada Krzysztof Szaniecki komentator tego koncertu. W audycji także rozmowa z dyr.artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu mającego swoją siedzibę przy bardzo znaczącej dla historii naszego miasta ulicy - 27 Grudnia.
Posłuchaj

2017.12.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie : Ewa Mikołajewska dzieli się wrażeniami z KOncertu Orkiestry Kameralnej Amadeus PR, dyrektorzy Poznańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza Leszek Walkowiak i Aleksander Radzewski zapraszają na 25 Koncert gwiazdkowy a Cheung Chau, Blanka i anizetta Badnarz zapraszają na koncerty Noworoczne Sinfonietty Polonii.
Posłuchaj

2017.12.14 KLASYKA MUZYCZNA

14.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Alicja Szeluga dyrygentka Chóru Dziewczęcego "Skowronki" zaprasza na dwa gwiazdkowe koncerty zespołu połączone z promocją nowej płyty "Skowronków" z muzyką bożonarodzeniową. Natomiast ks.Mariusz Białkowski kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej mówi o szczegółach koncertu adwentowego połączonego z upamiętnieniem 1050 rocznicy biskupstwa w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.12.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W Poznaniu zagrają IX Beethovena i Bolero Ravela a potem wyruszają na tournee po Chinach.W ten sposób inauguruje swoją działalność Polish Symphony Orchestra. O tym projekcie opowiedzą dyrygent Jarosław Szemet i Konrad Hanschuh. Nie zabraknie także wypowiedzi Arka Golińskiego, który mówi o końcówce roku Arte Dei Suonatori.
Posłuchaj

2017.12.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Twórczości Iannisa Xenakisa, greckiego kompozytora muzyki współczesnej i architekta poświęone będzie ostatnie w tym roku spotkanie z cykle "Moja muzyka", o którego szczegółach mówi w audycji pomysłodawczyni cyklu Teresa Nowak. Na gwiazdkowy koncert Orkiestry Kameralnej PR Amadeus zaprasza Anna Duczmal-Mróz pełniąca od 2009 roku funcję drugiego dyrygenta zespołu. Swoimi najbliższymi planami artystycznymi dzieli się prof.Marcin Sompoliński, pedagog Akademii Muzycznej kreator popularnego cyklu "Speaking concerts".
Posłuchaj

2017.12.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Dziś po 23:00 Teresa Brodniewicz omówi piątkowy koncert Orkiestry Studentów Akademii pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza a Marek Gandecki będzie zapraszał na wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena do Auli Nova Uczelni. Usłyszą Państwo także moje wrażenia z premiery Legendy Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.12.07 KLASYKA MUZYCZNA

07.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Solistką koncertu poznańskich Filharmoników 8 grudnia będzie studentka paryskiego Konserwatorium Lusienne Renaude-Vary, z która rozmawiała Alina Kurczewska. Koncert poprowadzi pierwszy gościnny dyrygent naszych filharmoników Łukasz Borowicz. W audycji przypomina on m.in.ciekawą historię związaną z I Symfonią Rachmaninowa, która znajdzie się w programie wspomnianego koncertu. W audycji znajdzie się również rozmowa z utalentowaną studentką poznańskiej Akademii Muzycznej skrzypaczką Celiną Kotz, jedną z solistek koncertu Orkiestry Symfonicznej Uczelni, który odbędzie się również 8 grudnia w Auli Nova.
Posłuchaj

2017.12.06 KLASYKA MUZYCZNA

06.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Jacek Sykulski dzieli się wrażeniami z występu solistów, Poznańskiego Chóru Chłipięcego oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Reżyser i choreograf Robert Bondara i dyrygent Tadeusz Kozłowski opowiadają o przygotowaniach do premiery "Legendy Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.12.05 KLASYKA MUZYCZNA

05.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Wszystkie tematy audycji są związane z poznańską Akademią Muzyczną, w której właśnie rozpoczął się V Akademicki Konkurs Klawesynowy. O szczegółach w rozmowie z inicjatorką konkursu, pedagogiem Uczelni Mariolą Bryłą. Dyrygent Jakub Chrenowicz zaprosi na koncert studenckiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się 8 grudnia w Auli Nova. W programie Beethoven i Mendelssohn. Kanclerz Akademii Marcin Elbanowski opowie o poważnym wsparciu finansowym, jakie ostatnio otrzymała Uczelnia w ramach tak zwanego.grantu.
Posłuchaj

2017.12.04 KLASYKA MUZYCZNA

04.12.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź zainaugurowała w swoim Teatrze Cortique cykl Poznanskich Spotkań Baletowych. 3 grudnia wybitny polski choreograf Emil Wesołowski opowiadał młodym o swoich dokonaniach artystycznych. Posłuchamy również wypowiedzi dyrektorki szkoły oraz kompozytora Gabriela Kaczmarka. Tomasz Raczkiewicz pomysłodawca i szef Poznańskiego festiwalu mozartowskiego będzie zapraszał na koncert poświęcony Mozartowi po czesku.
Posłuchaj

2017.11.30 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Wybitny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka postanowił świętować półwiecze pracy artystycznej i 70.urodziny w towarzystwie poznańskich melomanów. Będzie gościem naszych filharmoników podczas koncertu 1 grudnia. W audycji znajdzie się rozmowa z artystą przeplatana jego nagraniami. O szczegółach Poznańskich Spotkań Baletowych opowie prezes Zarządu Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Anny Niedżwiedż Gabriel Kaczmarek.
Posłuchaj

2017.11.29 KLASYKA W POLSCE

29.11.2017 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ W programie dziennikarze Rozgłośni Regionalnych Radia Publicznego przygotowali rozmowy z dyrygentami : Andrzejem Boreyką i Marzeną Diakun, pianistą Rafałem Blechaczem, klarnecistką Sharon Kam i kompozytorami Krzysztofem Knittlem oraz Leszkiem Kułakowskim, także muzykiem jazzowym.
Posłuchaj

2017.11.28 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Największa szkoła tanga argentyńskiego w Wielkopolsce 'Casa buena" mieszcząca się w Poznaniu przy ul.Wrocławskiej 21 organizuje w dniach 1 - 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Tanga. O szczegółach opowiadają w audycju założyciele szkoły Agata Cartoryska i Michał Kaczmarek, a także wybitny polski bandoneonista Wiesław Prządka. W audycji także spotkanie z przedstawicielami poznańskiego Teattu Muzycznego: Mateuszem Frąckowiakiem i Łukaszem Kocurem na temat m.in.castingu do kwietniowego spektaklu opartego na popularnym filmie z lat 80-tych "Footloose".
Posłuchaj

2017.11.27 KLASYKA MUZYCZNA

27.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Prosto z podróży do studia radia Poznań przyjechał Marek Gandecki, aby podzielić się radosną informacją o zdobyciu Grand Prix na konkursie w Kownie. Ewa Mikołajewska dzieli się wrażeniami z koncertu Janoska Ensemble. Gościem audycji jest także klarnecista Kornel Wolak, który opowiada o swoich artystycznych i pedagogicznych dokonaniach w Europie i Kanadzie.
Posłuchaj

2017.11.23 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z dr Małgorzatą Sierszeńską-Leraczyk kierownikiem Pracowni Psychologii Muzyki poznańskiej Akademii Muzycznej organizatorką Międzynarodowego Seminarium z cyklu "Drogi wspierania muzyków i zawodowej edukacji muzycznej". W programie także rozmowa z prof.Marianem Rapczewskim o 60-leciu klasy perkusji w naszej Uczelni muzycznej.
Posłuchaj

2017.11.22 KLASYKA MUZYCZNA

22.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Gościem Radia Poznań jest Andrzej Boreyko. Dyrygent, który poprowadzi piątkowy koncert Filharmonii Poznańskiej opowiada o sobie i Symfonii "Babi Jar" Dymitra Szostakowicza. Audycję rozpoczyna smutna wiadomość o śmierci Dimitria Hvorostovskiego, który w 1993 roku zśspiewał w Poznaniu pod dyrekcją Claudia Abbado.
Posłuchaj

2017.11.21 KLASYKA MUZYCZNA

21.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Zbliża się 60-lecie klasy perkusji w poznańskiej Akademii Muzycznej. Jubileusz uświetni m.in.sobotni koncert włoskiego marimbafonisty Claudia Santangelo, któremu towarzyszyć będzie orkiestra CoOperate. W audycji rozmowa z dyrygentem zespołu Adamem Domuratem. O związkach muzyki i matematyki mówić będzie w audycji pedagog naszej Akademii, pianista Piotr Niewiedział.
Posłuchaj

2017.11.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ O zakończonym 10 Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelistów im. Dezyderiusza Danczowskiego oraz Kontrabasistów im. Adama Bronisława Ciechańskiego mówią jurorzy: Tomasz Strahl i Piotr Czerwiński. Zaprezentują się także zwycięzcy : wiolonczlista Adam Mazurek i kontrabasista Daniel Sobkowiak.
Posłuchaj

2017.11.16 KLASYKA MUZYCZNA

16.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Sharon Kam, klarnecistka zaproszona przez Filharmonię Poznańską opowiada o swoich poczatkach i konkursie ARD w Monachium. Wiesław Prządka zaprasza na koncert charytatywny do Klubu Blue Note i anonsuje dzień Tanga w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.11.15 KLASYKA MUZYCZNA

15.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Paweł Drobnik Profesor poznańskiej Akademii Muzycznej opowie o Sharon Kam, która będzie solistą piątkowego koncertu Filharmonii Poznańskiej.16 listopada o 15.00 poprowadzi kurs dla młodych wirtuozów. Natomiast Arek Goliński zaprasza na spotkanie z muzyką Oświecenia prezentowaną przez Arte dei Suinatori 21.11 w Auli Nova naszej uczelni.
Posłuchaj

2017.11.14 KLASYKA MUZYCZNA

14.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Zapraszam na ciąg dalszy wspomnień emerytowanego skrzypka Filharmonii Poznańskiej Aleksandra Kasprzaka , który opowie o kolejnych dyrygentach i dyrektorach naszego zespołu. Profesor Katarzyna Stroińska - Sierant zaś zapraszać będzie na Jazz do Akademii Muzycznej.
Posłuchaj

2017.11.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.11.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Aleksander Kasprzak grał w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej od 1954 roku do lat 90-tych. Absolwent Akademii Muzycznej i UAM pamięta doskonale swoich dyrektorów. Dziś opowieści o poczatkach orkiestry , która ukształtował Stanisław Wisłocki. Dlaczego warto wybrac się na koncert zespołu Janoska 25 listopada do Auli UAM ? Przekonuje melomanów Jurek Dybał, kontrabasista Wiedeńskich Filharmoników.
Posłuchaj

2017.11.09 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Gościem specjalnym audycji jest wybitny polski p;ianista Rafał Blechacz artysta-rezydent Filharmonii Poznańskiej w roku jej 70-lecia./ Rozmowa z artystą jest przeplatana jego nagraniami. Na koncert pod hasłem 'Passacaglia na przestrzeni wieków" zaprasza pedagog Akademii Muzycznej, organista prof.Sławomir Kaminski.
Posłuchaj

2017.11.08 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z Bartoszem Michałowskim absolwentem poznańskiej Akademiiu Muzycznej, który od 1 stycznia tego roku jest dyrektorem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Prowadzi też nadal założony przez siebie Poznański Chór Kameralny. W najbliższy piątek wzbogaci komentarzem jubileuszowy koncert naszej Filharmonii. Ilustracją rozmowy są fragmenty z najnowszej płyty CD poznańskich Filharmoników. W audycji także rozmowa z pedagogfiem Akademii Muzycznej prof.Anną Organiszczak n.t.I-wszej Międzynarodowej Konferencji pod hasłem :"Współczesna interpretacjadizłe muzycznego".
Posłuchaj

2017.11.07 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej 12 listopada w poznańskiej Akademii Muzycznej rozpocznie się 10.jubileuszowa edycja dwóch Ogólnopolskich Konkursów na instrumenty smyczkowe: wiolonczelę i kontrabas, Ich patronami są wybitni muzycy przed laty związani z Uczelną: wiolonczelista Dezyderiusz Danczowski i kontrabasista Adam Bronisław Ciechański. O szczegółach konkursów w audycji opowie Magdalena Wiśniewska v-ce dyrektor d/s artystycznych Towarzystwa im.H.Wieniawskiego jednego z głównych organizatorów konkursów. Na koncert pięciu kontrabasistów zaprosi Donat Zamiara muzyk orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.11.06 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z Mateuszem Sibilskim dyrygentem Chóru Kameralnego "Fermata". który zdobył Grand Prix pierwszej edycji Konkursu im.Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu. W audycji także wypowiedż pedagoga Amademii Muzycznej Artura Kroschela n.t.Międzynarodowego Forum Kompozytorów, którego jedenasta edycja rozpoczyna się 8 listopada i Wojciecha Michalskiego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych z ul.Głogowskiej w Poznaniu o szczegółach koncertu w ramach obchodów Święta Niepodległości, w którym udział weżmie m.in.szkolny zespól chóralny.
Posłuchaj

2017.11.02 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej: Gośćmi audycji są: Szymon Melosik dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury "Sezam" w Tarnowie Podgórnym oraz Marcin Sompoliński dyrygent, pomysłodawca popularnego cyklu pod nazwą "Speaking concerts".
Posłuchaj

2017.11.01 WSPOMNIENIA O MUZYKACH

1.11.2017 WSPOMNIENIA O MUZYKACH W audycji wypowiedzi : Mieczysława Nowakowskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Pawlickiego, Elżbiety Chojnackiej, Romualda Tesarowicza i Stanisława Skrowaczewskiego zarejestrowane przez Alinę Kurczewską i Ewę Mikołajewską
Posłuchaj

2017.10.30 POZNAŃSKA SEMIRAMIDA

30.10.2017 POZNAŃSKA SEMIRAMIDA REPORTAŻ ALINY KURCZEWSKIEJ 13 września 2017 roku zmarł profesor Maciej Jabłoński, który w latach 1992-1994 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu , zaprosił do Poznania wybitną polską śpiewaczkę Ewę Podleś,która wzięła udział w premierze Semiramidy Gioacchina Rossiniego. Zapraszam do wysłuchania reportażu z przygotowań do tej premiery, który przygotowałam w maju 1994 roku.
Posłuchaj

2017.10.26 KLASYKA MUZYCZNA

26.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Po raz pierwszy do Polski przyjechała rewelacyjna sopranistka pochodząca z Południowej Afryki - Pretty Yende. Koncert podczas którego śpiewaczce towarzyszyć będą poznańscy Filharmonicy poprowadzi Łukasz Borowicz. W audycji rozmowa z dyrygentem ilustrowana nagraniami z najnowszej płyty Pretty Yende, której światowa premiera zbiegnie się z poznańskim koncertem sopranistki. W dniach 16-18 listopada w Poznaniu odbywać się będzie jubileuszowy X Festiwal "Nostalgia". Szczegóły w rozmowie z Martą Krawczyk koordynatorką pracy artystycznej Fundacji Malta, jednej z głównych organizatorek Festiwalu "Nostalgia".
Posłuchaj

2017.10.25 KLASYKA W POLSCE

25.10.2017 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ
Posłuchaj

2017.10.24 KLASYKA MUZYCZNA

24.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W ramach "Czwartków z muzyką dawną" 26 października w Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowej Konferencji z okazji 500-lecia Reformacji.. Także 26-go rozpoczyna się w Akademii Poznańska Jesien Harfowa. W audycji o obu tych wydarzeniach Ewa Mikołajewska rozmawia z pedagogami Uczelni: klawesynistką Mariolą Bryłą oraz harfistką Pauliną Maciaszczyk.
Posłuchaj

2017.10.23 KLASYKA MUZYCZNA

23.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie : Recenzja z Koncertu Jubileuszowego z okazji 25 lecia Chóru Kameralnego UAM pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza, zapowiedz festiwalu "Sonus ex Machina" oraz spotkanie z Agatą i Łukaszem Długoszami. Fleciści opowiedzą także o promocji polskiej muzyki najnowszej.
Posłuchaj

2017.10.19 KLASYKA MUZYCZNA

19.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z ks.Jakubem Przybylskim n.t.poświęcenia odrestaurowanych organów w Bazylice księży Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia, a także szczegóły VI Międzynarodowych Dni Akordeonu w rozmowie z prof.Teresą Kaszubą z Akademii Muzycznej.
Posłuchaj

2017.10.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Powracamy do IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej "Canticum Gaudium", który w dniach o0d 12-15.10 odbywał się w Poznaniu. Wypowiadają się Jurorzy : francuski klawesynista, organista i dyrygent Martin Gester oraz dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu Andrzj Kosendiak. Mówi również laureatka I nagrody Niemka Bernardette Beckermann.
Posłuchaj

2017.10.17 KLASYKA MUZYCZNA

17.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Chór Męski "Arion" dzialający w Poznaniu nieprzerwanie od 1912 roku obchodzi 105.rocznicę swojego istnienia. W audycji rozmowa z prezesem zespołu Zbigniewem Ścigockim m.in.o koncercie jubileuszowym 21 pażdzienika w Auli Nova. W audycji także rozmowa z Mateuszem Frąckowiakiem na temat najbliższych planów artystycznych poznańskiego Teatru Muzycznego.
Posłuchaj

2017.10.16 KLASYKA MUZYCZNA

16.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie recenzja ze spetaklu Rigoletta Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu . Konrad Handschuh ocenia recital Verico Tchumburidze w Auli UAM i zaprasza na spotkanie ze zwyciężczynią XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Posłuchaj

2017.10.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKEJ W audycji rozmowa z dyrygentem i założycielem Chóru Kameralnego UAM obchodzącego właśnie swoje 25-lecie. W programie koncertów jubileuszowych, które odbędą się 20 i 21.pażdzienika w Auli Uniwersyteckiej znajdzie się "Misa tango" Martina Palmeriego, której fragmenty będą ilustracją rozmowy. Chór UAM nagrał kompozycję Palmeriego z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z udziałem mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. W audycji także rozmowa z ks.Mariuszem Białkowskim kierownikiem Zakładu Muzyki Kościelnej poznańskiej Akademii Muzycznej n.t.Koncertu Papieskiego, który odbędzie się w Auli Nova 16 pażdziernika.
Posłuchaj

2017.10.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Reżyser Rigoletta Giuseppe Verdiego Marcin Bortkiewicz opowie o swojej wizji nowej realizacji opery w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ponadto będzie trochę wspomnień z zeszłorocznego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Przypomnimy występy Verico Tchumburidze przed jej niedzielnym recitalem w Auli UAM w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.10.10 KLASYKA MUZYCZNA

10.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Jerzym Mechlińskim wybitnym solistą poznańskiej sceny operowej przed premierą opery "Rigoletto" w Gmachu pod Pegazem 14 pażdzienika b.r. W audycji także rozmowa z Magdą Wiśniewską koordynatorką artystyczną Towarzystwa Muzycznego im.H.Wieniawskiego n.t.recitalu Veriko Tchumburidze zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu Skrzypcowego.
Posłuchaj

2017.10.09 KLASYKA MUZYCZNA

9.10.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie rozmowa z pianistą Ingolfem Wunderem. Danuta Synkiewicz była obecna z mikrofonem podczas premiery opery Karola Kurpińskiego"Aleksander i Apelles" , która po 200 latach została przypomniana przez Filharmonię Kaliską w Teatrze im Bogusławskiego. Podzielę się także wrażeniami z pierwszego spektaklu transmitowanego z MET w Nowym Yorku czyli Normy Vincenzo Belliniego.
Posłuchaj

2017.10.05 KLASYKA MUZYCZNA

5.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z szefem-dyrygentem poznańskich Filharmoników Markiem Pijarowskim, który poprowadzi koncert inauguracyjny zespołu pod hasłem "Od Kilara do Kilara". O Festiiwalu Organowym w kościele św.Krzyża na Górczynie opowiada organizator Jarosław Tarnawski, a o problemach wykonawczych "Symfonii koncertującej" Szymanowskiego pianista Przemysław Witek.
Posłuchaj

2017.10.04 KLASYKA MUZYCZNA

04.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W sobotę 7 października w Kinie Pałacowym odbędzie będzie można zobaczyć spektakl "Normy" Vincenco Belliniego z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W przeddzień w piątek 6.10 o 22:05 zaprezentuję w Merkuryklasyka.pl operę w nagraniu z La Scali z 1960 roku z Marią Callas, Christą Ludwig i Franco Corellim pod dyrekcją Tulio Serafina. Dlatego w naszym programie Sławomir Pietras opowie Państwu o prmiadonnie stulecia wi wielkiej odtwórczyni partii Normy
Posłuchaj

2017.10.03 KLASYKA MUZYCZNA

3.10.2017 KLASYKA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W poniedzialek 9 pażdzienika o 11-tej nowy rok akademicki inauguruje poznańska Uczelnia muzyczna. W audycji rozmowa z rektor Haliną Lorkowską oraz z prof.Warcisławem Kuncem, szefem Katedry Dyrygentury naszej Akademii Muzycznej, który również 9 pażdzienika 0 19-tej w Auli Nova poprowadzi koncert inauguracyjny.
Posłuchaj

2017.10.02 KLASYKA MUZYCZNA

2.10.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKA W programie : ks Prałat Szymon Daszkiewcz uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" recenzje z Musicalu "Nine" Yestona w Teatrze Muzycznym oraz koncertu inaugurującego 50 sezon artystyczny Orkiestry Kameralnej Amadeus PR i Agnieszki Duczmal. W programie także rozmowa z dyrektorem FP Wojciechem Nentwigiem .
Posłuchaj

2017.09.28 KLASYKA MUZYCZNA

28.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W sobotę 30 września 50.sezon artystyczny inauguruje poznańska Pro Sinfonika. W programie fragmenty mozartowskiego 'Czarodziejskiego fletu", a w gronie wykonawców m.in Orkiestra Symfoniczna naszej Filharmonii. Powtórzenie programu tego samego dnia w Lądzie nad Wartą. W audycji rozmowa z dyrygentem Jakubem, Chrenowiczem oraz kierującą Pro Sinfoniką Marleną Gnatowicz. W audycji także rozmowa z ks.prałatem Szymonem Daszkiewiczem dyrygentem Poznańskiego Chóru Katedralnego i dyrektorem Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia, który otrzyma 2 października medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Posłuchaj

2017.09.27 KLASYKA W POLSCE

27.09.2017 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ W programie rozmowa z nestorką polskich pianistek Lidią Grychtołówną,śpiewaczką Barbarą Kubiak, skrzypkiem Arakdiuszem Kubicą reprezentującym Kwartet Śląski, szefową zespołu "Peregrina" Agnieszką Budzińską - Bennet, organizatorami festiwalu Musica Sacromontana księdzem Jakubem Przybylskim i Wojciechem Czemplikiem.
Posłuchaj

2017.09.26 KLASYKA MUZYCZNA

26.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W sobotę 30 września "Poznańskie słowiki" wystąpią na Świętej Górze pod Gostyniem w ramach Festiwalu Sacromontana. Ewa Mikołajewska rozmawiała z dyrygentem zespołu Maciejem Wielochem. W audycji również rozmowy: z przedstawicielami Teatru Muzycznego o sobotniej premierze musicalu Yestona "Nine" oraz Mikołajem Zgółką koncertmistrzem orkiestry Accademia'dell Arcadia o Festiwalu Haendlowskim.
Posłuchaj

2017.09.25 KLASYKA MUZYCZNA

25.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji : Ewa Mikołajewska dzieli się wrażeniami z koncertu "Wojciech Drabowicz in memoriam"; Konrad Handschuh powraca do IV Konkursu Halina Czerny- Stefańska in memoriam a Andrzej Chylewski omawia Galę z okazji 60 lecia Poznańskiej Szkoły Chóralnej.
Posłuchaj

2017.09.21 KLASYKA MUZYCZNA

21.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Rozmowa z dyrygentem Łukaszem Borowiczem m.in.o udziale poznańskich filharmoników w Festiwalu 'Chopin w barwach jesieni" oraz z prof.Elżbietą Karolak o Międzynarodowym Konkursie Organowym.
Posłuchaj

2017.09.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Dziś zapraszamy na XII Festiwal Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana" do Bazyliki na Świętej Góze koło Gostynia. Goścmi Klasyki muzycznej są : ks Jakub Przybylski oraz Wojciech Czemplik dyrektorzy festiwalu.
Posłuchaj

2017.09.19 KLASYKA MUZYCZNA

19.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Paweł Posadzy zaprasza na koncert "Wojciech Drabowicz in memoriam- Głosy przyjaciół"; Cezary Nelkowski v-ce dyrektor Filharmonii Pomorskiej anonsuje inaugurację obchodów 50 lecia Orkiestry Kameralnej "Amadeus" PR w Bydgoszczy a Agnieszka Duczmal wyjawia co się bedzie działo od 1 października i rekomenduje koncerty Jubileuszowe swojej orkiestry.
Posłuchaj

2017.09.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie o Koncertach Peregriny "Sacer Nidus" i "Wokół Vivaldiego" na zakończenie Poznań Baroque. Autorka dzieli się także wrażeniami z Koncertu Inauguracyjnego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego na którym wystąpiła Aleksandra Kurzak. Ewa Mikołajewska recenzuje Inaugurację Sewonu Teatru Wielkiego w Poznaniu a obchodzaca podczas tego wieczoru 30 lecie pracy artystycznej Barbara Kubiak mówi o pracy ze swoimi studentami.
Posłuchaj

2017.09.14 KLASYKA MUZYCZNA

14.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie dyrektor artystyczny Filharmonii Pomorskiej zaprasza na Bydoski Festiwal Muzyczny i Koncert Inauguracyjny Aleksandry Kurzak, Joanna Boślak- Górniok rekoneduje koncert Wokół Vivaldiego kończący festiwal Poznań Baroque 2017 . Spotkamy się także z Agnieszką Budzińską - Bennet , która ze swoim zespołem Peregrina występuje z koncertami w Poznaniu i Wielkopolsce z programem z płyty "Sacer Nidus" Święte Gniazdo.
Posłuchaj

2017.09.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Audycję rozpoczynamy od smutnej wiadomości o śmierci Macieja Jabłońskiego związanego z Poznańskim Uniwersytetem, który i na naszej antenie mówił głównie o operze Na koncert, który odbędzie sięt 23.09 w Auli UAM z okazji 60 lecia Poznańskiej Szkoły Chóralnej zaprasza jej dyrektor Krzysztof Wójcik a także dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacek Sykulski. Słuchamy także fragmentu audcyji archiwalnej z 1995 roku o Jerzym Kurczewskim.
Posłuchaj

2017.09.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Alicja Szeluga zaprasza na pierwszy w nowym sezonie koncert Skowronków, który odbędzie się 19 września w Centrum Kultury Zamek. Utwory polskie prezentuje Magdalena Rezler-Niesiołowska.
Posłuchaj

2017.09.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.09.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie spotkanie z solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu Barbarą Kubiak, która podczas Inauguracji Sezonu Artystycznego Opery Poznańskiej będzie obchodzić 30 lecie swej pracy artystycznej.
Posłuchaj

2017.09.07 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej 17 września b.r.w poznańskiej Akademii Muzycznej rozpocznie się IV.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny 'Halina Czerny-Stefańska in memoriam". O szcegółach tegorocznego pianistycznego turnieju Ewa Mikołajewska rozmawiała z prof.Alicją Kledzik dyrektorem artystycznym konkursu.
Posłuchaj

2017.09.06 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z Danielem Iwanowskim dyrygentem Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej n.t.charytatywnych koncertów zespołu w poznańskiej Archikatedrze i we Farze. Gościem audycji jest Katarzyna Liszkowska pełniaca przed laty funkcje kierownika literackiego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jest autorką jednego z rozdziałów wydanego w tym roku kolejnego tomu kwartalnika "Kronika m.Poznania" poświęconego tym razem historii tańca w naszym mieście.
Posłuchaj

2017.09.05 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W lipcu b.r. odbyła się promocja kolejnego kwartalnika wydawanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania poświęconego historii tańca. W dzisiejszej audycji rozmowa z gośćmi reprezentującymi redakcję Kroniki m.Poznania - Teresą Michałowską-Barłóg i Piotrem Grzelczakiem.
Posłuchaj

2017.09.04 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Konrad Handschuh dzieli się wrażeniami z sobotniego koncertu gwiazdy flamenco Tomatito w ramach Festiwalu Gitary. Gośćmi audycji są: Katarzyna Matelska i Ryszard Ciesielski przedstawiciele Poznańskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa im.H.Wieniawskiego - zespołu obchodzącego w tym roku jubileusz 30-leci istnienia.
Posłuchaj

2017.08.31 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Gościem audycji jest Teresa Brodniewicz znana poznańska publicystka muzyczna, pedagog Akademii Muzycznej, która podsumowuje tegoroczny 72.Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju.
Posłuchaj

2017.08.30 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej Elżbieta Karolak dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "W łagodnym powiewie" zaprasza na koncerty w ramach szóstej edycji Festiwalu rozpoczynającego sie 2 września. Gościem audycji jest Wiesław Prządka jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Ilustracją rozmowy sa nagrania artysty dokonane ze Słupską Orkiestrą Kameralna 'Sinfonia Baltica" pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.
Posłuchaj

2017.08.29 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji autorka rozmawia z Ewą Matwiejczyk-Zimmer reprezentującą Fundację Luxsfera n.t.rozpoczynającej się 2 września VII.edycji Festiwalu "The September concert". Goścmi audycji są reprezentanci zespołu "Varios Artistas Saxophone Quartet", który koncertem na dziedzińcu Urzędu Miasta zwieńczy cykl "Scena letnia Akademii Muzycznej". Rozmowa ilustrowana jest nagraniami kwartetu.
Posłuchaj

2017.08.28 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej. Prowadząca cykl letnich koncertów w Akademii Muzycznej Teresa Brodniewicz zaprasza na spotkanie wieńczące tegoroczną edycję tych koncertow. W audycji także rozmowa Ewy Mikolajewskiej z Wojciechem Michalskim dyrektorem Zespołu Szkół Muzycznych z ulicy Głogowskiej w Poznaniu
Posłuchaj

2017.08.24 KLASYKA MUZYCZNA

24.08 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Daniela Popławska przeczyta dwa ostatnie odcinki wspomnień Galiny Wiszniewskiej. Dowiemy się w jaki sposób zmuszono Państwa Roztropowiczów do opuszczenia Związku Radzieckiego. Magdalena Wiśniewska z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego będzie zapraszać na recital Raymonda Ericcsona ze Stanów Zjednoczonych.
Posłuchaj

2017.08.23 KLASYKA W POLSCE

23.08 23:05 KLASYKA W POLSCE POD REKACJA ALINY KURCZEWSKIEJ Magazyn dziennikarzy Rozgłośni Regionalnych Radia Publicznego w którym opowiemy o letnich festiwalach : Mozartiana w Oliwie, w Katedrze w Kołobrzegu, Staromiejskich Koncertach Organowych w Poznaniu, Kursach mistrzowskich w Pile . Magazyn kończy wypowiedz producenta filmowego Piotra Szalszy, który szczególnie zainteresowany jest postacią skrzypka Bronisława Hubermana.
Posłuchaj

2017.08.22 KLASYKA MUZYCZNA

22.08.2017 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Pomoc Sołżenicynowi sprawiła,że małżeństwo Roztropowiczów zaczęło mięć potężne problemy w Związku Radzieckim.Doprowadziło to do ich emigracji. Kolejne fragmenty wspomnień Galiny Wiszniewskiej czyta Daniela Popławska. Elżbieta Karolak i Teresa Brodniewicz zapraszają na koncerty do Akademii Muzycznej i Kościoła Farnego.
Posłuchaj

2017.08.21 KLASYKA MUZYCZNA

21.08.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie zaprezentujemy kolejne wspomnienia Galiny Wiszniewskiej tym razem o przyjaźni z Dymitrem Szostakowiczem. Czyta Daniela Popławska. Korand Hanschuh nagrał rozmowę podczas kusru mistrzowskiego w Pile z Bartłomiejem Niziołem.
Posłuchaj

2017.08.17 KLASYKA MUZYCZNA

17.08 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie kolejne wspomniernia Galiny Wiszniewskiej czyta Daniela Popławska. Dowiemy się jak ostatecznie rzuciła swego męża dla Mścisława Roztropowicza oraz dyrektor Festiwalu "Leszno Barok Plus" Rafał Kotomski będzie zachęcał do odwiedzenia miasta od 20 do 27 sierpnia.
Posłuchaj

2017.08.16 KLASYKA MUZYCZNA

16.08 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W jaki sposób Galina Wiszniewska występowała przed radzieckimi notablami i kim był Bułganin -dowiemy się z kolejnego odcinka wspomnień śpiewaczki. Czyta Daniela Popławska. Konrad Handschuh zaprezentuje rozmowy z solistami Staromiejskich Koncertów Organiowych. Będa to Lisa Hummel i Hans Joseph Knaust oraz dzieli się wrażeniami z tych wieczorów.Profesor Elżbieta Karolak zaprasza na koncert do Fary 17 sierpnia.
Posłuchaj

2017.08.15 KLASYKA MUZYCZNA

2017.08.15 KLASYKA MUZYCZNA
Posłuchaj

2017.08.14 KLASYKA MUZYCZNA

14.08.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji zaproszenie na koncert organowy do poznańskiej Fary oraz do Akademii Muzycznej w ramach letnich prezentacji studentow i pedagogow Uczelni. Swoimi wrażeniami z koncertu inaugurującego w Auli Uniwersyteckiej Festiwal 'Akademia Gitary" podzieli się Konrad Handschuh. Z Wojciechem Wietrzyńskim Ewa Mikołajewska będzie rozmawiać n.t.XVIII-tych Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych, jakie od 22 sierpnia odbywać się będą w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.08.10 KLASYKA MUZYCZNA

10.08.2017 r. Audycja "Klasyka muzyczna" Ewy Mikołajewskiej O rozpoczynającym się 11 sierpnia b.r. X.Festiwalu Akademia Gitary Ewa Mikołajewska rozmawia z wybitnym polskim gitarzystą, a zarazem dyrektorem artystycznym Festiwalu Łukaszem Kuropaczewskim.
Posłuchaj

2017.08.09 KLASYKA MUZYCZNA

09.08.2017 r. Audycja 'Klasyka muzyczna" Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z przedstawicielami kwartetu puzonowego 'TrombQuartet", który będzie wykonawcą koncertu plenerowego 12.08.b.r. na dziedzińcu Urzędu Miasta przy P.lKolegiackim. Ilustracją rozmowy są nagrania z debiutanckiej płyty zespołu.
Posłuchaj

2017.08.08 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej Gościem audycji jest Cezary Zych dyrektor trwającego Festiwalu Poznań Baroque, a także rozpoczynającego się 18 sierpnia w Paradyżu Festiwalu "Muzyka w raju"
Posłuchaj

2017.08.07 KLASYKA MUZYCZNA

07.08.2017 r. Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji zaproszenie na kolejny koncert w ramach 'Letniej sceny w Akademii Muzycznej" oraz rozmowa z prof.Sławomirem Kamińskim na temat XXII Międzynarodowego Festiwlu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie.
Posłuchaj

2017.08.03 KLASYKA MUZYCZNA

03.08.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Kolejny odcinek wspomnień Galiny Wiszniewskiej wyjaśnia jak śpiewaczka wywinęła się z współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. O swoich najbliższych koncertach w Polsce i w Kopenhadze opowie także gitarzystka Bianka Szalaty , studentka Łukasza Kuropaczewskiego w Poznańskiej Akademii Muzycznej
Posłuchaj

2017.08.02 KLASYKA MUZYCZNA

02.08.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Jaką prośbę skierowała do swego dyrektora Galina Wiszniewska - to koleny odcinek wspomnień rosyjskiej śpiewaczki w tłumaczeniu Andrzeja Sitarskiego. Czyta Daniela Popławska, O swoim sukcesie w Kalifornii mówią członkowie kwartetu Erlendis: Anna Chorążyczewska, Wojciech Jurkiewicz, Karol Mruk i Adrian Furmankiewicz.
Posłuchaj

2017.08.01 KLASYKA MUZYCZNA

01.08.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audyci dowiemy się w jaki sposób Galina Wiszniewska poznała się ze swoim późniejszym mężem Mścisławem Roztropowiczem. Pamiętniki śpiewaczki czyta Daniela Popłwska. Również Iwona Witek i Maciej Fortuna będą nas przekonywać do posłuchania jazzowych wersji utworów Feliksa Nowowiejskiego.
Posłuchaj

2017.07.31 KLASYKA MUZYCZNA

31.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Daniela Popławska czyta wsponienia Galiny Wiszniewskiej. Dowiemy się w jakich warunkach mieszkała solistka Teatru Bolszoy w Moskwie, jakim postrachem była wizyta Stalina w Teatrze i jak władza radziecka traktowała Prokofiewa i Szostakowicza. Teresa Brodniewicz zaprosi na środowy koncert na Letniej Scenie Akademii Muzycznej.
Posłuchaj

2017.07.27 KLASYKA MUZYCZNA

27.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie posłuchamy kolejnych wspomnień Galiny Wiszniewskiej, która napisała jak przebiegało przesłuchanie do roli Leonory w Fideliu Ludwiga van Beethovena. Czyta Daniela Popławska. Ksiądz Szymon Daszkiewicz podzieli się wrażeniami z podróży wraz z Poznańskim Chórem Katedralnym do Rio de Janerio, gdzie odbywał się kolejny Kongres Pueri Cantores.
Posłuchaj

2017.07.26 KLASYKA W POLSCE

26.07.2017 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ Magazyn muzyczny dziennikarzy Rozgłośni Radia Publicznego w którym : Ryszard Gabryś pamietając o rocznicy 85 urodzin przyjaciela, którego pożegnaliśmy w 2013 roku opowiada o jego muzyce fimowej, Konrad Mielnik zaprasza do Trójmiasta nie tylko na letnie festiwale organowe, Beata Górecka- Młyńczak rozmawia ze skrzypaczką Marią Nowak a Henryk Cierpioł z dyrektorem Festiwalu BAchowskiego w Gliwicach Piotrem Oczkowskim. Powrócimy także do cyklu koncertów "Bezsenność" Towarzystwa Muzycznego im Henryka Wieniawskiego, odnotujemy sukces "Skowronków" na Sycylii w rozmowie z Alicją Szelug i Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej w rozmowie z Ewą Mikołaewską poinformuje, że Rafał Blechacz będzie rezydentem tej instytucji w zbliżającym się jubileuszowym sezonie.To oznacza trzy koncerty pianisty z naszą orkiestrą
Posłuchaj

2017.07.25 KLASYKA MUZYCZNA

25.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Dziś Daniela Popławska czyta kolejne wspomnienia rosyjskiej śpiewaczki Galiny Wiszniewskiej, która pisze w jaki sposób pokonała gruźlicę i starała się o angaż do Teatru Bolschoy w Moskwie. Ponadto Teresa Brodniewicz i Elżbieta Karolak będą zapraszały na letnie koncerty.
Posłuchaj

2017.07.24 KLASYKA MUZYCZNA

24.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ 24 lipca wybitny polski śpiewak Bernard ŁAdysz kończy 95 lat, z tej racji przypomnę wywiad, który zarejestrowałam z Jubilatem 25 lat temu. Wypowiada się także jego syn Zbigniew. Ponadto sięgamy do 8 odcinka książki "Galina". Wspomnienia rosyjskiej śpiewaczki Galiny Wiszniewskiej, wydane przez Teatr Wielki w Poznaniu w tłumaczeniu Andrzeja Sitarskiego czyta Daniela Popławska.
Posłuchaj

2017.07.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.07 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W kolejnych odcinkach wspomnień Galiny Wiszniewskiej dowiemy się skąd pochodzi jej nazwisko i jak straciła dziecko. Czyta Daniela Popławska a także słuchamy nowych nagrań Bachowskich wydanych na krążkach firmy Sony,
Posłuchaj

2017.07.19 KLASYKA MUZYCZNA

19.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji Profesor Elżbieta Karolak zaprasza na koncert Stefano Barberino do Fary. Dowiemy się także jak Galina Wiszniewska straciła babcię w czasie oblężenia Leningradu i jak uniknęła pewnej śmierci. Czyta Daniela Popławska.
Posłuchaj

2017.07.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Teresa Brodniewicz zaprasza na kolejny koncert na Letniej Scenie Akademii Muzycznej. Przypominamy także drugi i trzeci odcinek ksiązki "Galina" Pamiętniki Galiny Wiszniewskiej czytane przez Danielę Popławską były wydane w 1999 roku przez Teatr Wielki w Poznaniu. Książkę tłumaczył profesor Andrzej Sitarski.
Posłuchaj

2017.07.17 KLASYKA MUZYCZNA

17.07.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji spotkanie z Alicją Szelugą, która ze swoim Chórem Dziewczęcym Skowronki zdobyła I nagrodę na Festiwalu "InCanto Mediterraneo" w Milazzo na Sycylii. Pokonały 16 chórów i otrzymały ponad 96 punktów na 100 możliwych. Alicja Szeluga została uznana za najlepszą dyrygentkę konkursu. Od dziś prezentujemy książkę" Galina", będąąa pamiętnikami Galiny Wiszniewskiej, która została wydana przez Teatr Wielki w Poznaniu w 1999 roku. Czyta Daniela Popławska.
Posłuchaj

2017.07.13 KLASYKA MUZYCZNA

13 lipca 2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z dyrektorem Filharmonii Poznańskiej Wojciechem Nentwigiem o nowym sezonie artystycznym.
Posłuchaj

2017.07.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.07.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Gośćmi audycji są Mateusz i Marta Matuszewscy. Ojciec - znany poznański kompozytor i aranżer, córka - śpiewaczka stawiająca pierwsze kroki na drodze artystycznej kariery. Ilustracją rozmowy są fragmenty z debiutanckiej płyty Marty Matuszewskiej.
Posłuchaj

2017.07.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.07.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ \W audycji rozmowa telefoniczna z ks.Szymonem Daszkiewiczem przed wylotem Poznańskiego Chóru Katedralnego do Rio de Janeiro na Kongres Pueri Cantores, zaproszenie na kolejny koncert z cyklu "Scena letnia w Akademii" oraz rozmowa o 10.edycji Festiwalu Akademia Gitary z Przemysławem Kieliszewskim szefem Rady Programowej Festiwalu.
Posłuchaj

2017.07.10 KLASYKA MUZYCZNA

10.06.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa Danuty Synkiewicz z Adamem Klockiem szefem-dyrygentem Orkiestry Filharmonii Kaliskiej oraz Ewy Mikołajewskiej z Celiną Kotz skrzypaczką, która rekomenduje debiutancką płytę Tria im.Wiłkomirskich. Promocja płyty odbędzie się podczas koncertu zespołu 14 lipca na dziedzińcu szkoły baletowej w Poznaniu. Rozmowa jest ilustrowana fragmentami ze wspomnianej płyty.
Posłuchaj

2017.07.06 KLASYKA MUZYCZNA

06.07 2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Ryszardem Glogerem na temat pierwszego w Polsce koncertu tria wokalnego 'Il volo" ilustrowana nagraniami zespołu.
Posłuchaj

2017.07.05 KLASYKA MUZYCZNA

05.07.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z prof.Elżbietą Karolak o inauguracji letnich Koncertów organowych w poznańskiej Farze, z dyrygentką Alicją Szelugą o wylocie Chóru Dziewczęcego "Skowronki" na Sycylię oraz z Arletą Kolasińską z Fundacji "Puenta" o 10.koncertach z okazji 10-lecia Mostu Jordana łączącego Śródkę z Ostrowem Tumskim.
Posłuchaj

2017.07.03 KLASYKA MUZYCZNA

03.07.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Alina Kurczewska przypomina archiwalną audcyję przygotowaną w 2012 roku na 15 rocznicę śmierci Zdzisława Dworzeckiego z udziałem dyrektora Filharmonii Poznańskiej oraz Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.
Posłuchaj

2017.06.29 KLASYKA MUZYCZNA

29.06.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z dyrygentem Tadeuszem Żmijewskim, który poprowadzi koncert w kościele p.w.Wszystkich Świętych w 20.rocznicę śmierci Zdzisława Dworzeckiego oraz z Teresą Brodniewicz na temat koncertów z cyklu "Letnia scena w Akademii Muzycznej 2017".
Posłuchaj

2017.06.28 KLASYKA W POLSCE

28.06.2017 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ Program powstający we współpracy z dziannikarzami Radiowych Rozgłośni Publicznych zawiera: relację z wizyty w Czechach Filharmonii Poznańskiej, zaproszenie profesora Wojciecha Świtały na Kurs Mistrzowski do Katowickiej Akademii Muzycznej, Sylwester Podgórski rozmawia z działającym w Koszalinie włoskim dyrygentem Massimiliano Caldim. Gośćmi Aliny Kurczewskiej są Julia Wolańska -Gajda i Michał Gajda, którzy powrócili ze swiata z sukcesami. Autorka omawia także premierę Czarodziejskiego fletu W.A.Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz przypomina postać Zdzisława Dworzeckiego z racji przypadającej 20 rocznicy śmiercitego znakomitego menadżera.
Posłuchaj

2017.06.27 KLASYKA MUZYCZNA

27.06.2017 r. KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji zaproszenie Mateusza Frąckowiaka z działu Marketingu Teatru Muzycznego w Poznaniu na plenerowy spektakl musicalu "Skrzypek na dachu" oraz rozmowa z dyrygentem Jakubem Chrenowiczem i gitarzystą Witkiem Łukaszewskim na temat szczegółów charytatywnego koncertu poznańskich filharmoników i zespołu Grand Piano.
Posłuchaj

2017.06.26 KLASYKA MUZYCZNA

26.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Goścmi autorski są : harfistka Valerie Milot i skrzypek Antoin Bareil, którzy koncertowali na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im Henryka Wieniawskiego . Tomasz Raczkiewicz zaprasza na festiwale do Kórnika ale i do Łomży, Tomaszowa Lubelskiego i Gizycka.
Posłuchaj

2017.06.23 KLASYKA MUZYCZNA

22.06.2017 23:05 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Markiem Pijarowski szefem-dyrygentem Orkiestry Poznańskiej Filharmonii o koncertach wieńczących jej sezon artystyczny oraz z Magdą Wiśniewską koordynatorką artystyczną Towarzystwa Muzycznego im.H.Wieniawskiego n.t.cyklu letnich koncertów pod hasłem 'Bezsenność".
Posłuchaj

2017.06.21 KLASYKA MUZYCZNA

21.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Przed wizytą Gidona Kremera w Poznaniu 30 czerwca, przypominam wywiad z 2002 roku zarejestrowany ze skrzypkiem i szefem orkiestry "Kremerata Baltica"
Posłuchaj

2017.06.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.06.2017 23:05 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Dorotą Juszczyk redaktorką książki "Zdzisław Dworzecki in memoriam" której promocja odbędzie się 1 lipca 2017 r. z racji 20.rocznicy śmierci Z.Dworzeckiego.
Posłuchaj

2017.06.19 KLASYKA MUZYCZNA

19.06.2017 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie : Ewa Mikołajewska dzieli się wrażeniami z koncertu w 5 rocznicę śmierci profesora Stefana Stuligrosza, na Nadnotecki festiwal "Piękny śpiew" będzie zapraszał profesor Tomasz Zagórski, jego pomysłodawca i szef artystyczny. Zaglądniemy także do czerwcowego numeru pisma Diapason i posłuchamy kilku nagrań nagrodzonych Złotymi Kamertonami.
Posłuchaj

2017.06.14 KLASYKA MUZYCZNA

14.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka gości pianistkę Julię Wolańską - Gajdę oraz akordeonistę Michała Gajdę, którzy są duetem a zarazem małżeństwem. Opowiedzą o swoich koncertach w Caregie Hall w Nowym Jorku i w sali Filharmoników berlińskich oraz o zwycięstwie w Konkursie w Klingenthal.
Posłuchaj

2017.06.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Autorka przed koncertem z okazji 5 rocznicy śmierci Stefana Stuligrosza rozmawia z następcą Profesora Maciejem Wielochem, który prowadzi aktualnie Poznańskie Słowiki. Małgorzata Matuszko zaprasza na koncert utworów Ewy Fabjańskiej - Jelińskiej do Salonu Feliksa Nowowiejskiego. W audycji znajdzie się rozmowa koleżanek radiowych z racji faktu,że Alina Kurczewska została prezesem Towarzystwa Muzycznego im Henryka Wieniawskiego.
Posłuchaj

2017.06.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka wraz z Ewą Mikołajewską dzielą się wrażeniami z premiery Czarodziejskiego fletu W.A.Mozarta, zaprezentowanej w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Cezary Zych wyjaśnia dlaczego nie będzie listopadowego festiwalu Poznan Baroque.
Posłuchaj

2017.06.07 KLASYKA MUZYCZNA

7.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie rozmowa z Chrstianem Zachariasem, który wystąpi z Filharmonią Poznańską na koncercie z cyku "Gwiazdy Światowych Estrad".Cezary Zych zaprosi na festiwal poświęcony G.Ph.Telemannowi a Krystian Lada opowie o przygotowaniach do premiery Czarodziejskiego Fletu W.A.Mozarta w Teatrze Wielkim
Posłuchaj

2017.06.06 KLASYKA MUZYCZNA

06.06.2017 KLASYKA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z prorektorem Akademii Muzycznej prof.Krzysztofem Przybyłowiczem n.t. III Festiwalu Młodegi Jazzu ilustrowana nagraniami z poprzednich edycji imprezy oraz rozmowa z Michałem Łaszewiczem o debiutanckiej płycie Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego "Partes" ilistrowana fragmentami omawianej płyty.
Posłuchaj

2017.06.05 KLASYKA MUZYCZNA

5.06.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka towarzyszyła Filharmonii Poznańskiej w podróży do Czech , gdzie Orkiestra zagrała na 42 Festiwalu "Janaczkowy Maj". Wypowiadają się dyrektor Wojciech Nentwig, dyrygent Łukasz Borowicz, reprezentująca chór z Brna Lenka Simeczkova oraz mieszkająca w Ostravie polska dziennikarka Martyna Radłowska - Obrusnik.
Posłuchaj

2017.06.01 KLASYKA MUZYCZNA

MERKURYKLASYKA 01.06.2017 r. Audycja Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z Mateuszem Frąckowiakiem z Teatru Muzycznego n.t.happeningu w Nowym ZOO związanego ze spektaklem musicalu 'Madagaskar", z Antonim Cepelem o programie pod hasłem 'Coolturalne szkoły" oraz z Teresą Brodniewicz n.t. Sceny letniej w Akademii Muzycznej 2017.
Posłuchaj

2017.05.31 KLASYKA W POLSCE

31.05.2017 KLASYKA W POLSCE AUDYCJA POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ Z UDZIAŁEM DZIENNIKARZY ROZGŁOŚNI RADIA PUBLICZNEGO henryk Cierpioł w Katowicach rozmawia z profesorem Marcinem Trzęsionkiem o III Festiwalu Kultura Natura, Nabucco w Operze Bałtyckiej w Gdańsku/ Konrad Mielnik/ Poznańska Anna Karenina Szczedrina w recenzji Andrzej Chylewskiego, O Festwialu Gaude Mater Stanisław Wiera rozmawia z Zuznną Nowak a Beata Górecka Młyńczak z pianistą konredem Skolarskim, który wystąpił w Koszalinie.
Posłuchaj

2017.05.30 KLASYKA MUZYCZNA

30.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Marleną Gnatowicz n.t.koncertu wieńczącego 49.sezon artystyczny poznańskiej Pro Sinfoniki oraz z dyrygentem Łukaszem Borowiczem, który poprowadzi koncert poznańskich Filharmoników w ramach 42.Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Janackuv maj" w Ostrawie.
Posłuchaj

2017.05.29 KLASYKA MUZYCZNA

29.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie: Pożegnanie Elżbiety Chojnackiej i archiwalna wypowiedz klawesynistki z 1995 roku, zaproszenie Agnieszki Duczmal na koncet dziecięcy 1.06 do Auli UAM, spotknie z solistkami koncertu inauguracyjego festiwalu w Komornikach : skrzypaczką Małgorzatą Skorupą i skordeonistką - Elżbietą Rosińską / Duo Sopot/ oraz organistką Katedry Oliwskiej Katarzyną Olszewską. Michał Główka będzie zapraszał na koncert La Vita Artists do Blue Notu.
Posłuchaj

2017.05.25 KLASYKA MUZYCZNA

25.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z kompozytorem Markiem Raczyńskim i prezentacja jego utworów wydanych na płycie w 2017 r. przez wytwórnię Recard, a także nawiązanie do idei "Universitas" przyświecającej Festiwalowi Chórów Uniwersyteckich.
Posłuchaj

2017.05.23 KLASYKA MUZYCZNA

23.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji autorka z Andrzejem Chylewskim podsumowują zakończony 20 maja 2017 roku. XIII-y Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich 'Universitas Cantat 2017"
Posłuchaj

2017.05.22 KLASYKA MUZYCZNA

22.05.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie : Krótka relacja z zakończenia XIII Festiwalu Uniwersitas Cantat. Rozmowa z członkami zespołu Castellum Cantans , jak doszło do wykonania Magnificat Johna Ruttera w Kórniku.Recenzja Andrzeja Chylewskiego z Koncertu kameralnego zespołu Filharmonii Poznańskiej oraz wrażenia autorki audycji z Seaking Concertu pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego "Wesele jakich niewiele"
Posłuchaj

2017.05.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W Audycji rozmowa z ks.prałaterm Szymonem Daszkiewiczem o 25-leciu jego współpracy z Poznańskim Chórem Katedralnym, a także wypowiedz Krzysztofa Szanieckiego o programie 461.Koncertu Poznańskiego pod haslem "Filharmonicy kameralnie".
Posłuchaj

2017.05.17 KLASYKA MUZYCZNA

17.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Marcin Sompoliński zaprasza na Speaking Concert pt "Wesele jakich niewiele" a Dariusz Tabisz rekomenduje Koncert w Kórniku z okazji 60 lecia Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz 90 -tych urodzin Radia Poznań
Posłuchaj

2017.05.16 KLASYKA MUZYCZNA

16.05 2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Markiem Gandeckim założycielem i dyrygentem Chóru "Musica viva" obchodzącym jubileusz 25-lecia istnienia. Rozmowa ilustrowana piosenkami Marka Grechury w aranżacji Jacka Skowrońskiego w wykonaniu zespołu. W audycji także rozmowa z wykonawcami 461.Koncertu Poznańskiego 20 maja, pod hasłem 'Filharmonicy kameralnie": Marcinem Suszyckim, Ewą Suszycką, Dominikiem Dębskim, Józefem Czarneckim i Marcinem Sikorskim.
Posłuchaj

2017.05.15 KLASYKA MUZYCZNA

15.05 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ. Podsumowujemy muzyczny weekend w Poznaniu. Andrzej Chylewski dzieli sie wrażeniami z Anny Kareniny w Teatrze Wielkim a Ewa Mikołajewska z wystawienia komedii Madagaskar w Teatrze Muzycznym.Gościem audycji jest gitarzystka Blanka Szalaty laureatka konkursów w Grecji i Niemczech.
Posłuchaj

2017.05.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.05.2017 23:05 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Adamem Domuratem dyrygentem orkiestry CoOperate, która w sobotę 13 maja zainauguruje XI.Wiosnę Muzyczną u Luteranów. Łukasz Borowicz opowie o szczegółach koncertu poznańskich Filharmoników 12 maja, którym upamiętnią oni trzy rocznice: 170.śmierci Mendelssohna, 165.prawykonania jego Symfonii Szkockiej oraz 80.śmierci Jeno Hubaya, jednego z najwybitniejszych skrzypków końca XIX w.,także kompozytora.
Posłuchaj

2017.05.10 KLASYKA MUZYCZNA

10.05.2017 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ. Gośćmi Aliny Kurczewskiej są : ksiądz Marcin Kotas i organistka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ulicy Obozowej 5 Małgorzata Raszyk Kopczyńska. Chór Żeński Sonantes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w ramach XIII Festiwalu Universitas Cantat dokona prawykonania Mszy Ewy Fabjańskiej - Jelińskiej. Z kompozytorką oraz prezeską chóru Alicją Dąbek rozmawia autorka audycji. Na zakończenie Magdalena Kajszczak w imieniu teatru Wielkiego chce zainteresować młodych kompozytorów pewnym konkursem.
Posłuchaj

2017.05.09 KLASYKA MUZYCZNA

09.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z młodym pedagogiem Akademii Muzycznej Przemysławem Witkiem wykonawcą recitalu 15 maja w ramach cyklu "Pianiści u Paderewskiego". Gościem audycji jest prof.Krzysztof Szydzisz dyrektor artystyczny Międzynarodowych Festiwali Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat 2017". Rozmowa dotycząca 13-tej edycji Festiwalu zaczynającej się 17 maja ilustrowana jest fragmentami nagrań zespołów, które wezmą udział w tegorocznej imprezie.
Posłuchaj

2017.05.08 KLASYKA MUZYCZNA

8.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie o premierze Anny Kareniny Rodiona Szczedrina w Teatrze Wielkim w Poznaniu mówią : chorograf Tomasz Kajdański i dyrygentka Katarzyna Tomala. Na zakończenie znajdzie się refleksja Mieczysława Dondajewskiego o teatrze autorskim Conrada Drzewieckiego.
Posłuchaj

2017.05.04 KLASYKA MUZYCZNA

04.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Piotrem Lewandowskim n.t.wspólnego koncertu sekstetu wokalnego 'Affebre concinui" z dziewczęcym zespołem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, a także rozmowa z Katarzyną Tapek i Mateuszem Frąckowiakiem z Teatru Muzycznego o szczegółach premiery musicalu dla dzieci "Madagaskar".
Posłuchaj

2017.05.024 KLASYKA MUZYCZNA

24.05 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie zapraszamy do nowego Teatru Anny Niedźwiedź w Poznaniu i na koncert "Ach ten cudny wiosny czas" do Auli Comeniana w Lesznie. Spotkamy się także z właścicielką nowego fortepianu Joanną Goranko, która wygrała instrument na Konkursie CentruM Edukacji Artystycznej w Warszawie. Przed mikrofonami Radia Poznań zasiadły dwie Joanny Marcinkowska czyli pani profesor i Goranko jej uczennica.
Posłuchaj

2017.05.01 KLASYKA MUZYCZNA

01.05.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ 27 kwietnia minęła 10 rocznica śmierci Mścisława Roztripowicza, w marcu zaś 90 rocznica urodzin wiolonczelisty. Przypominam nagranie archiwalne Galiny Wiszniewskiej, która była w Poznaniu w maju 1999 roku na premierze opery Marcela Landowskiego jej poświęconej. W wywiadzie, który powstał dzięki pomocy profesora Andrzeja Sitarskiego śpiewaczka opowiada o sobie i swoim mężu Mścisławie Roztropowiczu.Słuchamy również fragmntu książki "Galina" , która czytała na naszej antenie Daniela Popławska.
Posłuchaj

2017.04.27 KLASYKA MUZYCZNA

27.04.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka rozmawia z kompozytorem Gabrielem Kaczmarkiem oraz śpiewakiem i twórcą festiwali muzycznych Tomaszem Raczkiewiczem.
Posłuchaj

2017.04.26 KLASYKA W POLSCE

KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ Program dziennikarzy Rozgłośni Radia Publicznego. W audycji : Podsumowanie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego oraz rozmowy z dyrygentami Marzeną Diakun i Szymonem Bywalcem . Wypowiadają się instrumentaliści : Dina Joffe, Michael Wajman oraz Martin Stadfeld a także śpiewaczka Regula Muhlemann.
Posłuchaj

2017.04.25 KLASYKA MUZYCZNA

25.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji Zofia Szafrańska zaprasza na koncert Het Orkestr z Amsterdamu a pianista Martin Stadtfeld mówi o swoich fascynacjach muzycznych
Posłuchaj

2017.04.24 KLASYKA JUBILEUSZOWA

24.04.2017 KLASYKA JUBILEUSZOWA ALINY KURCZEWSKIEJ INDYWIDUALNOŚCI REDAKCJI MUZYCZNEJ W 90 LECIU RADIA Audycja wspomnieniowa o historii muzycznej poznańskiego radia Merkury.
Posłuchaj

2017.04.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa Aliny Kurczewskiej z pianistą Martinem Stadtfeldem solistą koncertu poznańskich filharmoników 21 kwietnia, prof.Danielem Goliankiem n.t.szczegółów programu tego koncertu oraz z organmistrzem Janem Drozdowiczem n.t.zakończonej IV Międzynarodowej Konferencji poświęconej restauracji i rekonstrukcji historycznych organów.
Posłuchaj

2017.04.18 KLASYKA MUZYCZNA

18.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z mlodym pedagogiem Akademii Muzycznej, pianistą Piotrem Żukowskim na temat muzyki Aleksandra Scriabina oraz z Arturem Banaszkiewiczem, skrzypkiem i aranżerem, który wydal właśnie swoją kolejną kompozytorską płytę.
Posłuchaj

2017.04.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Ksiądz prof.Andrzej Filaber z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, także dyrygent Chóru tamtejszej Archikatedry rozważa od kiedy kompozytorzy zaczęli się interesować tematem Męki Pańskiej.
Posłuchaj

2017.04.12 KLASYKA MUZYCZNA

12.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ gościem programu jest Jacek Sykulski, który opowiada o tournee Poznańskiego Chóru Chłpięcego po Tajwanie, wspomina współpracę z Rias Kammerchor oraz mówi o przygotowaniach do koncertu z okazji 90 lecia naszego radia.
Posłuchaj

2017.04.11 KLASYKA MUZYCZNA

11.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Patryk Frankowski, muzykolog i kustosz Muzeum Instrumentow Muzycznych w Poznaniu rozważa pasyjną twórczość wielkich kompozytorów, zaprzeczając m.in.że pasje pisał wyłącznie J.S.Bach.
Posłuchaj

2017.04.10 KLASYKA MUZYCZNA

10.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Andrzej Chylewski dzieli się wrażeniami z Festiwalu Brahmsowskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz 46 Poznańskiej Wiosny Muzycznej .
Posłuchaj

2017.04.06 KLASYKA MUZYCZNA

06.04.2017 KLASYKA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z dyrygentem Łukaszem Borowiczem n.t.programu koncertu poznańskich filharmoników 7 kwietnia w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, wypowiedż Krzysztofa Szanieckiego dotycząca szczegółów 460.koncertu Poznańskiego, w ktorego programie znajdzie się oratorium Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu",a także rozmowa z muzykologiem Patrykiem Frankowskim n.t.muzyki pasyjnej i paschalnej.
Posłuchaj

2017.04.05 KLASYKA MUZYCZNA

05.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka rozmawia z Anną Szostak - założycielką i dyrektorem Chóru Śpiewaków Miasta Katowice"Camerata Silesia", ale także z jej synem Wojciechem Myrczkiem, utalentowanym wokalistą jazzowym. Zespół wystąpił na festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna. Ostatnie słowo 50.40"
Posłuchaj

2017.04.04 KLASYKA MUZYCZNA

04.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji Maciej Wieloch mówi o wykonaniu oratorium "Siedem ostatnich słów Zbawiciela na krzyżu" przez Poznańskie Słowiki 7 kwietnia, Anna Malesza studentka Akademii Muzycznej opowiada o trudnej partii siostry Angeliki z opery Pucciniego, którą wykona podczas spektaklu w Teatrze Polskim. Joanna Piech-Sławecka zaprasza na Studenckie Gorzkie Żale, które muzyką oprawi 9 kwietnia Chór Kameralny UAM pod jej dyrekcją.
Posłuchaj

2017.04.03 KLASYKA MUZYCZNA

3.04.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji Teresa Brodniwicz recenzuje Koncert Orkiestry Kameralnej Amadeus PR pod dyrekcją Anny Duczmal - Mróz. Gościem jest Regula Muhlemann, która wystąpiła Pasji wg sw. Mateusza J.S.Bach w Filharmonii Poznańskiej oraz Mieczysław Dondajewski opowiada między innymi w swych operowych wspomnieniach o znaczeniu baletu Conrada Drzewieckiego, po jego powrocie z Paryża.
Posłuchaj

2017.03.27 KLASYKA MUZYCZNA

27.03.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka podaje wyniki XIV Międzynardowego Konkursu Skrzypcowego im. G.Ph.Telemanna i rozmawia z Przewodniczacym Jury Profesorem Michałem Grabarczykiem. Zaprasza także na spotkanie z laureatką konkursu Chopinowskiego Diną Joffe oraz Wieniawskiego Michelam Weimanem, którzy gościli w Poznaniu oraz prezentuje kolejną opowieśc Mieczysława Dondajewskiego.
Posłuchaj

2017.03.23 KLASYKA W POLSCE

29.03 23:05 KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ program pod znakiem muzyki współczesnej. Iwona Hossa dzieli się wrażeniami z wykonania w Puertorico Creda krzysztofa Pendereckiego. Rozmowa Henryka Cierpioła z Joanną Wnuk-Nazarową o Festiwalu Parwykonań Katowicach,Ewa Mikołajewska rozmawia z Arturem Kroschelem o Poznańskiej Wiośnie Muzycznej. Ponadto rozmowa Beaty Góreckiej - Młyńczak z Januszem Wawrowskim oraz Aliny Kurczewskiej z Januszem Gregorowiczem śpiewkiem Rias Kammerchor przed wykonaniem Pasji Mateuszowej w Poznananiu.
Posłuchaj

2017.03.23 KLASYKA MUZYCZNA

23.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ O 46.edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" rozpoczynającej się 27 marca mowi dyrektor artystyczny Festiwalu Artur Kroschel. W audycji także rozmowa z dyrygentem Łukaszem Borowiczem n.t.programu koncertu poznańskich Filharmoników 25 marca prezentującego kolejne utwory Feliksa Mendelssohna.
Posłuchaj

2017.03.22 KLASYKA MUZYCZNA

22.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEj Autorka gości dwie śpiewaczki: obchodzącą 45 lecie swej pracy artystycznej profesor Antoninę Kowtunow oraz solistkę Teatru Wielkiego w Poznaniu Magdalenę Nowacką. Sopranistka zadebiutuje w piatek 25 marca w Halce Stanisława Moniuszki na deskach sceny pod Pegazem.
Posłuchaj

2017.03.21 KLASYKA MUZYCZNA

21.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Bartosz Michałowski, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej,założyciel i dyrygent Poznańskiego Chóru Kameralnego od 1 stycznia b.r.jest szefem artystycznym Chóru Filharmonii Narodowej, zespołu, który w piątek 24 marca weżmie udzial wraz z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i solistami pod dyrekcją Łukasza Borowicza w wykonaniu II Symfonii Mendelssohna. W audycji rozmowa z Bartoszem Michałowskim, a także ze Sławomirem Jarmołowiczem organizatorem XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im.G.P.Telemanna, który zaczyna się w Poznaniu 25 marca.
Posłuchaj

2017.03.20 KLASYKA MUZYCZNA

20.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji autorka rozmawia z Januszem Gregorowiczem śpiewającym od 35 lat w Rias Kammerchor. Berliński Chór wystąpi po raz pierwszy w Poznaniu 31.03 i zaprezentuje z solistami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Reinharda Goebla Pasję Mateuszową Jana Sebastina Bacha. Koncert jest dedykowany Wojciechowi Drabowiczowi w 10 rocznicę śmierci śpiewaka. Mieczysław Dondajewski opowie o spektaklach z czasów Roberta Satanowskiego i zwróci uwagę nie tylko na muzyczne relacje w naszej operze.
Posłuchaj

2017.03.16 KLASYKA MUZYCZNA

16.03.2017 KLASYKA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ O kolejnej prezentacji symfonii Mendelssohna przez poznańskich filharmoników mowi dyrygent Łukasz Borowicz. W audycji również zapowiedż koncertu Pro Sinfoniki oraz Big Bandu Amademii Muzycznej przez kontarabasistę Patryka Piłasiewicza, a także szczegóły XVII edycji Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej o której mówi dyr.artystyczny imprezy prof.Elżbieta Karolak.
Posłuchaj

2017.03.15 KLASYKA MUZYCZNA

15.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Audycja o tematyce pianistycznej. Pedagog Poznańskiej Akademii Muzycznej dr Joanna Marcinkowska zapraszać będzie na swój sobotni recital. W tym roku obchodzimy 80 -tą rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego i Maurice'a Ravela, stąd utwory obu kompozytrów znajdą się w programie tego wieczoru. Młody poznański pianista Jakub Dera zaś zaprasza na Kurs mistrzowiski legendarnej pary Dina Joffe i Miachaił Wajman, który odbdzie się 24 i 25 marca w Zespole Szkół Muzycznych przy ulicy Solnej.
Posłuchaj

2017.03.13 KLASYKA MUZYCZNA

13.03.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie autorka powraca do sobotniej Transmisji Traviaty Verdiego z MET w Nowym Jorku oraz koncertu "Wszystko dla kobiet" Orkiestry Kameralnej PR pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.Słuchamy wywiadu ze śpiewającą aktorką, uczestniczką tego koncertu Olgą Bończyk. Na zakończenie Mieczysław Dondajewski analizuje najważniejsze spektakle dyrekcji Roberta Satanowskiego. w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Opowiada także niesamowitą historię powstania sławnej Pavany na śmierć infantki Ravela w choreografii Conrada Drzewieckiego.
Posłuchaj

2017.03.09 KLASYKA MUZYCZNA

09.03 2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z Markiem Pijarowskim szefem-dyrygentem poznańskich filharmoników n.t.programu koncertu 10 marca, rozmowa ze śpiewaczką Iwoną Hossą ,która niedawno pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego wykonywała jego "Credo" w Puerto Rico oraz rozmowa z Jarosławem Thielem, który w Akademii Muzycznej 17 marca poprowadzi wykonanie Pasji wg św.Łukasza Telemanna siłami Międzyuczelnianej Orkiestry Barokowej.
Posłuchaj

2017.03.08 KLASYKA MUZYCZNA

08.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie : zaproszenie Agnieszki Duczmal na koncert ":Wszystko dla Pań" do Auli UAM, Rozmowa z Jackiem Sykulskim - dyrektorem Poznańskiego Chóru Chłopięcego przed odlotem na Tajwan z zespołem oraz rozmowa z Piotrem Pławnerem, który na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego koncertował w Sali Bazaru. Był to powrót po latach laureata I nagrody konkusru z 1990 roku.
Posłuchaj

2017.03.06 KLASYKA MUZYCZNA

6.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ W związku z odejściem prelegenta Zbigniewa Pawlickiego oraz dyrygenta i byłego dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu Mieczysława Nowakowskiego zapraszam do wysłuchania archiwalnych nagrań obu panów. Również o swoim pierwszym operowym dyrektorze opowie Agnieszka Duczmal a Mieczysław Dondajewski przypomni jak wyglądało odejście Roberta Satanowskiego, poprzednika Nowakowskiego w Operze Poznańskiej.
Posłuchaj

2017.03.02 KLASYKA MUZYCZNA

02.03.2017 KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Daniel Golianek mówi o programie koncertu filharmoników pod hasłem 'Gwiazdy światowych estrad" 03.03.2017 r. z udziałem Fina Olli Mustonena w potrójnej roli. W audycji także rozmowa ze znanym aktorem poznańskiego Teatru Nowego Zbigniewem Grochalem obchodzącym wlaśnie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Posłuchaj

2017.02.28 KLASYKA CHOPINOWSKA

28.02 23:05 KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ - ROCZNICA CHOPINOWSKA Po zaproszeniach na koncerty Ewy Mikołajewskiej Alina Kurczewska rozmawia z dr Markiem Rezlerem o odkrytym portrecie Fryderyka Chopina z racji przypadającej 22 lutego lub raczej 1 marca 207 rocznicy urodzin kompozytora. W audycji znajdują się fragmenty najnowszej płyty zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. Seong Jin Cho nagrał koncert e-moll z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Giananrei Nosedy.
Posłuchaj

2017.02.27 KLASYKA MUZYCZNA

27.02.2017 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka rozmawia z Amelią Maszkońską. Skrzypaczka otrzymała Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w dziedzinie muzyki poważnej. Tomasz Raczkiewicz zaprasza na koncert 8.03 w Teatrze Wielkim "Bitwa na głosy" a Mieczysław Dondajewski powraca do czasów Roberta Satanowskiego w Operze Poznańskiej oraz wspomina swój debiut w Małym kominiarczyku Benjamina Brittena w 1964 roku.
Posłuchaj

2017.02.23 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 23.02.2017 W niedzielę 26 lutego w Akademii Muzycznej rozpocznie się IV Międzynarodowa Konferencja Altowiolistów. O szczegółach mówi organizatorka imprezy,pedagog Uczelni Ewa Guzowska. W audycji także rozmowa z dyrygentem Łukaszem Borowiczem na temat.serii koncertów naszych filharmoników upamiętniająch 170 rocznicę śmierci Mendelssohna oraz panelu dyskusyjnego pod hasłem "Najważniejsza książka mojego życia".
Posłuchaj

2017.02.22 KLASYKA W POLSCE

KLASYKA W POLSCE POD REDAKCJĄ ALINY KURCZEWSKIEJ 22.02.2017 W lutowym wydaniu magazynu dziennikarze Rozgłośni Regionalnych Radia Publicznego proponują rozmowę z reżyserem Davidem Pountneyem, dyrygentami: Anną Szostak, Macieje Niesiołowskim i Eijim Oue a także klawesynistą Marcinem Światkiewiczem, dyrektorem NFM we Wrocławiu Andrzejem Kosendiakiem oraz śpiewakami Anitą Maszczyk i Maciejem Musiołem.
Posłuchaj

2017.02.21 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 21.02.2017 W audycji rozmowa z prof.Elżbietą Karolak z Akademii Muzycznej n.t.koncertu "Johannes Brahms in memoriam" 22.02.2017 r. poświęconego twórczości organowej kompozytora oraz wspomnienie Teresy Nowak o początkach jej autorskiego projektu 'Moja muzyka" obchodzącego właśnie swoją 50.edycję.
Posłuchaj

2017.02.20 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ 20.02.2017 W programie autorka wraz z Andrzejem Chylewskim dzielą się wrażeniami po premierze opery Eleny Langer "Rozwód Figara" w reżyserii Davida Pountneya.Prezes Wydawnictwa Poznańskiego Maciej Cieciora zaprasza na spotkanie z Łukaszem Borowiczem i Krzysztofem Mroziewiczem a Mieczysław Dondajewski opowiada o Robercie Satanowskim pułkowniku i generale.
Posłuchaj

2017.02.19 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 19.02.2017 W audycji muzykolog Mikołaj Rykowski mówi o szczegółach koncertu filharmoników "Klasycy i kukułka", który 17 stycznia wypełni muzyka Haendla Mozarta, Haydna i Brahmsa, dyrygent orkiestry dętej MPK Jarosław Goerlich zaprasza na dwa karnawałowe koncerty zespołu, a pianistka Małgorzata Sajna-Mataczyńska na koncert "Chopin kameralnie" do Auli Nowa Akademii Muzycznej.
Posłuchaj

2017.02.15 KLASYKA MUZYCZNA

15.02 KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W audycji Tomasz Raczkiewicz solista TW w Poznaniu podpowiada jak słuchać opery Eleny Langer "Rozwód Figara", która będzie miała swą premierę 17 lutego w gmachu pod Pegazem, Danuta Synkiewicz rozmawia z członkami zespołu "Efascinato" , który otrzymał Grand Prix 39 Festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu a Andrzej Leraczyk informuje o koncercie Takako Takahashi w Ostrowie Wielkopolskim. Autorka prezentuje fragmenty nowej płyty Rafała Blechacza poświęconej muzyce J.S.Bacha
Posłuchaj

2017.02.14 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 14.02.2017 W audycji rozmowa z prof.Grażyną Flicińską n.t. V Międzynarodowej Koferencji Naukowej "Stanisław Moniuszko in memoriam - W kręgu polskiej literatury wokalnej" odbywającej się w Akademii Muzycznej oraz z Joanną Freszel, warszawską śpiewaczką, która będzie kreowała rolę Zuzanny w premierowym spektaklu opery "Rozwód Figara" w Teatrze Wielkim w Poznaniu 17 lutego.
Posłuchaj

2017.02.13 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ 13.02.2017 W programie rozmowa z pedagogiem Poznańskiej Akademii Muzycznej Tomaszem Zagórskim oraz jego studentem Damianem Żebrowskim. Profesor również zaprasza na Sesję Poświęconą Stanisławowi Moniuszce. Prezentujemy również ciąg dalszy wspomnień Mieczysława Dondajewskiego, który dziś opowiada o Robercie Satanowskim i jego teatrze.
Posłuchaj

2017.02.09 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 9.02.2017 W audycji rozmowa z charyzmatycznym japońskim dyrygentem Eiji Oue, który poprowadzi koncert poznańskich filharmoników 10 lutego, z Jarosławem Nadrzyckim, skrzypkiem, o współpracy Meccore Strung Quartet z Orkiestrą Kameralną Amadeus podczas koncertu walentynkowego 12 lutego oraz z Przemyslawem Kieliszewskim dyrektorem Teatru Muzycznegoo najbliższych planach arrtystycznych.
Posłuchaj

2017.02.08 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka rozmawia przed niedzielnym koncertem Orkiestry Kameralnej "Amadeus"PR z dyrygentką Anną Duczmal-Mróz. Właściciel batuty Leonarda Bersnteina Seiji Oue opowiada o współracy z tym legendarnym dyrygentem oraz o próbach z Filharmonią Poznańśką.
Posłuchaj

2017.02.07 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 07.02.2017 W audycji rozmowa z Tomaszem Kandulskim, gitarzystą, pedagogiem Akademii Muzycznej n.t.konferencji poświęconej 40-leciu klasy gitary w poznańskiej Uczelni oraz spotkanie z Mikołajem Zgółką, skrzypkiem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki dawnej, a także prymariuszem kwartetu smyczkowego 'Musicarius". Ilustracją rozmowy są nagrania zespołu z płyty "Incompleta" na której znalazły się niedokończone kwartety Boccheriniego, Haydna i Mendelssohna.
Posłuchaj

2017.02.06 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ 6.02.2017 W programie autorka odnotowuje urodziny Wiesława Ochmana, który opowiada o swoich wizytach W MET w Nowym Jorku, prezentuje rozmowę z Davidem Pountneyem, reżyserem opery "Rozwód Figara" , która będzie miała premierę 17 lutego w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz prezentuje kolejne wspomnienia Mieczysława Dondajewskiego, byłego dyrektora naszej sceny operowej. Ostatnie słowo 48.40
Posłuchaj

2017.02.05 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie autorka odnotowuje urodziny Wiesława Ochmana, który opowiada o swoich wizytach W MET w Nowym Jorku, prezentuje rozmowę z Davidem Pountneyem, reżyserem opery "Rozwód Figara" , która będzie miała premierę 17 lutego w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz prezentuje kolejne wspomnienia Mieczysława Dondajewskiego, byłego dyrektora naszej sceny operowej.
Posłuchaj

2017.02.02 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z pedagogiem Amademii Muzycznej, altowiolistą Lechem Bałabanem na temat. nowego projektu Uczelni pod hasłem "Violamaxx" oraz z klarnecistą Wacławem Zimplem zdobywcą tegorocznego Paszportu Polityki w kategorii "Muzyka popularna".
Posłuchaj

2017.02.01 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie Małgorzata Matuszko zaprasza na koncert z okazji 140 rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Drugim tematem/ około 13 minuty / jest rozmowa z flecista Łukaszem Długoszem, który nagrywał w Poznaniu z Orkiestrą Kameralną Amadeus PR. Wypowiedzom solisty towarzyszy muzyka z płyt zarejestowanych przez flecistę i jego żonę Agatę Kielar - Długosz.
Posłuchaj

2017.01.31 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ 31.01.2017 W audycji rozmowa z Arkadiuszem Adamczykiem pedagogiem poznańskiej Akademii Muzycznej o Festiwalu Fagotowym odbywającym się w Uczelni w dniach 1 - 4 lutego 2017 r. W drugiej części programu pianistka Hanna Holeksa i skrzypek Mariusz Derewecki opowiadają o swojej płycie z sonatami Ravela,Poulenca i Szymanowskiego a rozmowie Ewy Mikołajewskiej towarzyszą utwory z tego krążka.
Posłuchaj

2017.01.30 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ Recenzja z Koncertu Filharmonii Wrocławskiej Ewy Mikołajewskiej, rozmowy z dyrektorem NFM we Wrocławiu Andrzejem Kosendiakiem oraz wiolonczelistą Julianem Steckelem oraz wspomnienia Mieczysława Dondajewskiego.Autorka dzieli się wrażeniami z Koncertu Poznańskich Filharmoników we Wrócławiu.
Posłuchaj

2017.01.26 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa ze solistą Teatru Wielkiego i dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej Andrzejem Ogórkiewiczem długoletnim odtywórcą partii Tewjego-mleczarza w spektalach musicalu "Skrzypek na dachu" w Gmachu pod Pegazem. W audycji także rozmowa z Teresa Brodniewicz reprezentującą Wydawnictwo Akademii Muzycznej n.t.publikacji "Teka kompozytorska Feliksa Nowowiejskiego", jaka ukazała się z racji Roku Nowowiejskiego 2016
Posłuchaj

2017.01.25 KLASYKA W POLSCE STYCZEN

25.01 KLASYKA W POLSCE Audycja pod redakcją Aliny Kurczewskiej W programie : Zemsta Nietoperza Straussa w Poznaniu / recenzja i rozmowa z ojcem i synem Andrzejem i Maciejem Ogórkiewiczami, Jaki rok czeka muzyków : dyrygenta Krzysztofa Szydzisza i flecistę Łukasza Długosza. Konkurs w Katowicach "Ars et Gloria" z profesor Elżbietą Grodzką - Łopuszyńska omawia Henryk Cierpioł a Beata Górecka Młyńczak po koncercie w Filharmonii Koszalińskiej słucha wspomnień Adama Makowicza.
Posłuchaj

2017.01.24 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z dyrygentem-szefem orkiestry Poznańskiej Filharmonii Markiem Pijarowskiim na teamt programu "Koncertu poznańskiego" 26.01.2017, ktory zostanie wykonany przez zespół dzień póżniej w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W audycji również rozmowa z Krzysztofem Meisingerem, jednym z najbardziej zdolnych polskich gitarzystów klasycznych, który będzie współpracowal z poznańskimi filharmonikami podczas obu wymienionych koncertow.
Posłuchaj

2017.01.23 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie : Alicja Szeluga zaprasza na Koncert Karnawałowy Skowronków, autorka przypomina o 90 rocznicy Konkursu Chopinowskiego, który rozpoczął się 23 stycznia 1927 roku oraz dzieli się wrażeniami ze spektaklu Romea i Julii Charlesa Gounoda , który był transmitowany z Metropolitan Opera w Nowym Jorku a na zakończenie zaprasza na wspomnienia Mieczysława Dondajewskiego, który opowiada o dyrektorze Opery Poznańskiej Zdzisławie Górzyńskim.
Posłuchaj

2017.01.19 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji rozmowa z wiolonczelistą Jarosławem Thielem pedagogiem poznańskiej Akademii Muzycznej,w której prowadzi studencką Orkiestrę Barokową. Natomiast Krzysztof Szaniecki opowie o szczegółach programu 459. 'Koncertu poznańskiego", który odbędzie się wyjątkowo w czwartek 26 stycznia o 19-tej w Auli UAM.
Posłuchaj

2017.01.18 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ Autorka dzieli się wrażeniami z dwóch koncertów Noworocznych. Poznańskiego Koncertu Noworocznego z udziałem Grazyny Brodzińskiej oraz Koncertu Noworocznego UAM , w którym wzięły udział zespoły uczelni. Ponadto proponuje spotkanie z młodym wiolonczelistą Janem Czają.
Posłuchaj

2017.01.17 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ W audycji mowa o panelu dyskusyjnym dot.twórczości Feliksa Nowowiejskiego w 71.rocz.śmierci kompozytora 18 stycznia 2017 r. Rozmowa z Iwoną Fokt z Archiwum poznańskiej Akademii Muzycznej, która swoją pracę doktorską poświęciła Nowowiejskiemu oraz z prowadzącym panel muzykologiem Mikołajem Rykowskim, który opatrzy także komentarzem koncert Filharmoników 20 stycznia pod hasłem "Carmen i...".
Posłuchaj

2017.01.16 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA ALINY KURCZEWSKIEJ W programie altowiolista Marcin Murawski opowiada o nowych p�ytach, kt�re uda�o si� wyda� w 2016 roku. Prezentujemy tak�e kolejne wspomnienia Mieczys�awa Dondajewskiego, dyrygenta i by�ego dyrektora Teatru Wielkiego , kt�ry opowiada o swej muzycznej drodze, kt�ra go zaprowadzi�a do Gmachu pod Pegazem, gdzie termonowa� u dw�ch mistrz�w Zdzis�awa G�rzy�skiego i Roberta Satanowskiego.
Posłuchaj

2017.01.12 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z Markiem Pijarowskim szefem-dyrygentem orkiestry Poznańskiej Filharmonii o programie koncertu 13 stycznia pod hasłem "Mistrzowie znad Sekwany" oraz z kontrabasistą Szymonem Guzowskim, pedagogiem Akademii Muzycznej, na codzień członkiem filharmonicznego zespołu, który będzie solistą koncertu 20 stycznia.
Posłuchaj

2017.01.11 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Aliny Kurczewskiej. Autorka gości śpiewakó. Są to: solista TW w Poznaniu Andrzej Ogórkiewicz oraz Solista Teatru Muzycznego Maciej Ogórkiewicz. Prywatnie ojciec i syn.
Posłuchaj

2017.01.10 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Ewy Mikołajewskiej W audycji informacja o Paszportach Polityki, spotkanie z prorektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu profesorem Krzysztofem Przybyłowiczem przed niedzielnym koncertem Włodzimierza Nahornego oraz Mateuszem Frąckowiakiem i Z.Grażyńską o Opowieściach zimowych i nowej płycie Edyty Krzemień wydanej przez Teatr Muzyczny.
Posłuchaj

2017.01.09 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej W programie reflksje autorski ze spektaklu Nabucca Verdiego transmitowanego z Metropolitan Opera z Nowego Jorku, wspomnienie o Tadeuszu Szeligowskim - archiwalna wypowiedz żony kompozytora Stanisławy, oraz spotkanie z Mieczysławem Dondajewskim, wieloletnim dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Posłuchaj

2017.01.05 KLASYKA MUZYCZNA

KLASYKA MUZYCZNA EWY MIKOŁAJEWSKIEJ Gościem audycji jest prof.Krzysztof Szydzisz założyciel i dyrygent Chóru Kameralnego UAM. Mowa o udziale zespołu w Poznańskim kolędowaniu,zbliżającym się kolejnym Festiwalu Chórów Akademickich 'Universitas Cantat" oraz pażdziernikowych obchodach 25-lecia zespołu. Ilustracją rozmowy są fragmenty "Missa Tango" Martina Palmeriego, w której nagraniu obok chóru brała udział Orkiestra Kameralna PR Amadeus i Małgorzata Walewska. Dyrygowała Agnieszka Duczmal.
Posłuchaj

2017.01.04 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej Laureaci konkursu w Cremonie w Merkurym Autorka rozmawia z Adrianem Furmankiewiczem i Wojciechem Jurkiewiczem, członkami Erlendis Quartet, o sukcesach w kończącym się roku, planach na przyszłość i artystach, którzy wspierali kwartet od początku ich muzycznej drogi.
Posłuchaj

2017.01.03 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej. W audycji rozmowa telefoniczna z Piotrem Lewandowskim szefem artystycznym sekstetu wokalnego "Affabre concinui" oraz Stefanem Drajewskim popularnym poznańskim dziennikarzem prasowym od ubiegłego roku związanym z naszą Akademią Muzyczną.
Posłuchaj

2017.01.02 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej. W audycji życzenia Filipa Jaślara na Koncercie Noworocznym Filharmonii Poznańskiej, recenzja Zemsty Nietoperza Johanna Straussa w Teatrze Wielkim oraz spotkanie z Agnieszką Ufniarz , polską pianistką mieszkającą w Paryżu.
Posłuchaj

2017,04,19 KLASYKA MUZYCZNA

2017,03,14 KLASYKA MUZYCZNA

2016.12.22 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej. W programie rozmowy : z Maciejem Wielochem przed koncertami Poznańskich Słowików oraz z Przemysławem Kieliszewskim dyrektorem Teatru Muzycznego,
Posłuchaj

2016.12.21 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej. W programie rozmowa z dyrygentem Michałem Klauzą, który przygotowuje premierę Zemsty Nietoperza w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Goścmi autorki są: dyrygent Chung Chau, skrzypaczka Blanka Bednarz oraz organizatorka koncertów Sinfonietty Polonii Anizetta Bednarz. O świętach w Paryżu opowiada pianistka Agnieszka Ufniarz.
Posłuchaj

2016.12.20 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Ewy Mikołajewskiej. Gościem audycji jest Mieczysław Leśniczak, szef Kapeli Zamku Rydzyńskiego, który nagrał swą solową płytę.
Posłuchaj

2016.12.19 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej. W programie recenzja Ewy Mikołajewskiej z Koncertu Poznańskiego Filharmonii "Symfonia na Boże Narodzenie", dyrektorzy Poznańskiej Ogólnokształcącej szkoły Muzycznej II stopinia im. Mieczysława Karłowicza Leszek Walkowiak i Aleksander Radzewski zapraszają na 24 Koncert Gwiazdkowy, który odbędzie się 20.12. Młody prekusista Bartek Miler współpracujący z Łukaszem Kuropaczewskim i Maciejem Frąckiewiczem rekomenduje swój recital 20.12 w Auli Nova Akademii Muzycznej oraz opowiada o sobie.
Posłuchaj

2016.12.14 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej W programie: Danuta Synkiewicz powraca do Koncertu na 21 fortepianów w Kaliszu. Gościem autorki audycji jest reżyser Zemsty Nietoperza Johanna Straussa w Teatrze Wielkim w Poznaniu Krzysztof Cicheński.
Posłuchaj

2016.12.08 KLASYKA MUZYCZNA II

Klasyka muzyczna Aliny Kurczewskiej. W związku z kończącym się rokiem Feliksa Nowowiejskiego zapraszam do Salonu kompozytora. Naszymi goścmi są : wnuczka kompozytora Bogna Nowowiejska - Bielawska i Małgorzata Matuszko. Anonsujemy koncert , który odbędzie się 11.12 w Auli UAM i słuchamy najnowszego nagrania Filharmonii Poznańskiej. To rejestracja Qvo Vadis Feliksa Nowowiejskiego pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
Posłuchaj

2016.12.07 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej Audycja zawiera rozmowy z dyrygentem i kontrabasistą Jurkiem Dybałem, który promuje swoją najnowsza płytę zarejestrowaną wraz z Gaborem Boldoczkim i Sinfoniettą Cracovią oraz z Januszem Wawrowskim. Skrzypek inicjuje akcję pozyskania przez Polskę Stradivariusa.
Posłuchaj

2016.12.06 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z pianistą Michałem Francuzem n.t.Fantazji polskiej Paderewskiego, z Jackiem Kortusem o koncertach w Paryżu i Brukseli oraz ze Stanisławem Suchorą o nowych metodach nauki ksztalcenia słuchu.
Posłuchaj

2016.12.05 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej W programie autorka dzieli się wrażeniami z wykonania Requiem W.A.Mozarta podczas "Missa pro Defuncto " za duszę kompozytora odprawionej przez księdza prałata Jana Stanisławskiego w Archikatedrze Poznańskiej. Wystąpili soliści, Poznański Chór Chłopięcy oraz Orkiestra Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Główną część audycji stanowi spotkanie z autorem książki 1001 opera Piotrem Kamińskim, który opstatnio zdradza muzykę dka tłumaczenia dzieł Szkspira. Ostatnie słowo 49.50
Posłuchaj

2016.12.01 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z prof.Teresą Kaszubą na temat.V.Forum Akademickiego inspirowanego książką Adama Czecha "Ordynaci i trędowaci' - społeczne role instrumentow, z kompozytorką Ewą Fabiańską-Jelińską o.Fantazji poznańskiej pamięci Feliksa Nowowiejskiego oraz z Hanną Holeksą i Mariuszem Dereweckim o nowej inicjatywie poznańskiego środowiska muzycznego.
Posłuchaj

2016.11.30 KLASYKA W POLSCE

W audycji znajdują się rozmowy z dyrygentami Andrzejem Borejką i Wojciechem Rajskim, kompozytorem Eugeniuszem Knapikiem a także Patrickiem Gallois , który jest wybitnym francuskim flecistą i jego wychowanką Ewą Murawską. O swoim podejściu do muzyki Bacha i Haendla mówi także Carlo Vistoli, który gościł na festwalu Poznań Baroque. W imieniu Beaty Góreckiej - Młyńczak, Henryka Cierpioła i Konrada Mielnika zaprasza Alina Kurczewska
Posłuchaj

2016.11.29 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej. W audycji rozmowa z dr Małgorzatą Sierszeńską -Leraczyk o Międzynarodowej Kofnferencji Naukowej "Konteksty Rozwoju Muzycznego Człowieka" w Akademii Muzycznej. O powrocie Skrzypiec Henryka Wieniawskiego do Poznania mówią : Wojciech Suchocki dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu , kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych Patryk Frankowski oraz skrzypaczka Celiną Kotz, która zagrała mini koncert na tym instrumencie.
Posłuchaj

2016.11.28 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej W audycji autorka przypomina postać Zdzisława Dworzeckiego, który 20 listopada ukończyłby 71 lat, dzieli się także wrażeniami ze Speaking Concertu "Farinelli - Ostatni Kastrat " i proponuje spotkanie z Laureatką I Nagrody XV Konkursu Skrzypcowego im Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze, która zagrała koncert z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Posłuchaj

2016.11.24 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej W audycji rozmowa z koreańską skrzypaczką Clarą-Jumi Kang,solistką filharmonicznego koncertu z cyklu "Zwycięzcy międzynarodowych konkursów skrzypcowych" oraz z Tomaszem Raczkiewiczem dyrektorem artystycznym Poznańskiego Festiwaliu Mozartowskiego o kolejnej jego edycji.
Posłuchaj

2016.11.23 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej. Gościem programu jest profesor Henryk Wojnarowski - szef Chóru Filharmonii Narodowej, który opowiada o swojej pracy z zespołem i zmianie warty... Agnieszka Duczmal zaprasza na niedzielny koncert z udziałem zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego Veriko Tschumburidze, która zagra z Amadeusem. Ostatnie słowo 47.00
Posłuchaj

2016.11.22 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Muzyczna Ewy Mikołajewskiej . W programie rozmowa z prof.Sławomirem Kamińskim na temat V Akademickiego Konkursu Organowego 'Romuald Sroczyński in memoriam", z prof.Magdaleną Wdowicką-Mackiewicz o koncercie z okazji 25-lecia Chóru Kameralnego Dysonans oraz z Natalią Hyżak i Sławomirą Raczyńską o koncertowym debiucie orkiestry Audite.
Posłuchaj

2016.11.21 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Alina Kurczewskiej. W programie rozmowy z włoskim solistą Carlo Vistolim, który gościł na festiwalu Poznań Baroque i gościem Filharmonii Poznańskiej Nikolajem Znajderem. Ponadto Marcin Sompoliński zaprasza na Speaking Concert " Farinelli - Ostatni kastrat" Ostatnie słowo 44.30
Posłuchaj

2016.11.17 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej w której Katarzyna Stroińska - Sierant , pedagog uczelni mówi o konferencji Jazzowej w Akademii Muzycznej.Bartosz Michałowski opowiada o swejej nowej artystycznej drodze, bowim wkrótce będzie pracować jako dyrektor z Chórem Filharmonii Narodowej. Tomasz Raczkiewicz zaś zapraszać będzie na koncert trzech tenorów.
Posłuchaj

2016.11.16 KLASYKA MUZYCZNA

Audycja Aliny Kurczewskiej. Paweł Kroczek zaprasza na koncert do Galerii u Jezuitów, Alicja Dąbek do Swarzędza na zakończenie obchodów jubileuszu Chóru Żeńskiego Sonantes a Paulina Porazińska rekomenduje warsztaty i recital wybitnej harfiski Anneleen Lenaerts
Posłuchaj

2016.11.15 KLASYKA MUZYCZNA

Klsyka Ewy Mikołajewskiej.W audycji rozmowa z Jose Maria Florencio byłym dyrektorem artystycznym Filharmonii Poznańskiej, aktualnie pedagogiem poznańskiej Akademii Muzycznej, Agnieszką Zdrojek-Suchodolską, której Msza jubileuszowa będzie miala swoje prawykonanie podczas koncertu w Auli Nova 18 listopada oraz Barbarą Nowak dyrygentką Chóru Kameralnego Collegium Posnaniensae, która tworzy nowy zespół chóralny.
Posłuchaj

2016.11.14 KLASYKA MUZYCZNA

Alina Kurczewska powraca do waznych wydarzeń muzycznych świątecznego tygodnia. Od 4 -12 listopada trwał festiwal Poznań Baroque , który podsumowuje Andrzej Chylewski. Ewa Mikołajewska dzieli się wrażeniami z Koncertu Poznańskiego w Filharmonii Ostatnie słowo 49.00
Posłuchaj

2016.11.10 KLASYKA MUZYCZNA

W audycji Ewy Mikołajewskiej : wypowiedż Krzysztofa Szanieckiego o programie Koncertu Poznańskiego", rozmowa z Alicją Szelugą na temat koncertu Chóru Dziewczęcego Skowronki dla Pro Sinfoniki, a także rozmowa z Katarzyną Danel zdobywczynią I nagrody w konkursie kompozytorskim 'Opus 966".
Posłuchaj

2016.11.09 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Aliny Kurczewskiej. W audycji Sebastian Perłowski opowiada o przygotowaniach do wykonania utworu "Król wichrów" Feliksa Nowowiejskiego oraz o koncercie Sinfonietty Polonii w Berlinie mówi Anizetta Bednarz.
Posłuchaj

2016.11.08 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Aliny Kurczewskiej. W programie Andrzej Borejko, dyrygent, który czuje się w połowie poznanianiekiem. Aktualnie jest szefem dwóch orkiestr : Narodowej Belgijskiej i zespołu na Florydzie. Do Poznania porwócił na koncert z Filharmonią Poznańską.
Posłuchaj

2016.11.07 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka muzyczna Ewy Mikołajewskiej W programie : Laureat Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego Romuald Twardowski, dyr Krzysztof Wójcik o Jublieuszu Poznańskiej Szkoły Chóralnej oraz Andrzej Ogórkiewicz zaprasza na koncert pamięci Antoniny Kaweckiej.
Posłuchaj

2016.11.02 KLASYKA MUZYCZNA

Klasyka Aliny Kurczewskiej : W audycji : Sergiej Dogadin w Auli UAM. Mikołaj Bylka o Nostalgii oraz Donat Zamiara zaprasza na spotkanie z mistrzem Kontrabasu do Akademii Muzycznej. Ponadto wspominamy Nevilla Marrinera, Jana Nowowiejskiego i Tadeusza Szantruczka.
Posłuchaj