Bezsenność - cykl letnich koncertów kameralnych (20.06 środa)
2018-05-21 21:27

Bezsenność – cykl koncertów kameralnych realizowanych w nietypowych lokalizacjach miejskich, poza salami koncertowymi. Nieoczywista klasyka w mistrzowskich wykonaniach.

W czerwcu 2018 roku serdecznie zapraszamy na drugą odsłonę letniego cyklu koncertów pt. "Bezsenność". Tym razem do współpracy zaprosiliśmy skrzypcowo-fortepianowy Duo Haroni, który zaprezentuje autorską ścieżkę dźwiękową do wybitnego filmu niemego F. W. Murnaua pt. „Wschód słońca” (1927). W ramach wydarzenia wystąpi także odnoszący sukcesy na międzynarodowych estradach Signum Saxophone Quartet, który zagra ze znakomitym wiolonczelistą Matthiasem Bartolomey’em. Trzeci z koncertów wypełni trio smyczkowe, czyli trójka znakomitych artystów polskich: skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz (laureatka 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego), grająca na altówceKatarzyna Budnik-Gałązka i wiolonczelista Marcin Zdunik.

 

11 .06 (poniedziałek) godz. 20.30 | DUO HARONI / W.F. Murnau „Wschód słońca” (1927)

Miejsce koncertu:
Scena na Piętrze: Masztalarska 8, 61-767 Poznań

Adi Haroni - skrzypce
Bishara Haroni - fortepian


Projekt Duo Haroni nawiązuje do praktykowanego w czasach kina niemego zwyczaju grania muzyki na żywo podczas seansu filmowego. Dwoje artystów pochodzących z Izraela: pianista Bishara Haroni i skrzypaczka (a prywatnie jego żona) Adi Haroni zagrają autorską ścieżkę dźwiękową do wybitnego filmu F. W. Murnaua pt. „Wschód słońca” (1927). Artyści wykonają m.in. przeboje jazzowe oraz melodie należące do nurtu folkowego i muzyki orientu. Błyskotliwy duet nie boi się również improwizacji i zaskakuje kreatywnym podejściem do utworów z kanonu muzyki klasycznej, które wszyscy dobrze znamy.
Film F. W. Murnaua bywa określany jako arcydzieło, najlepszy niemy film wszech czasów, a jego wartość artystyczna została doceniona przez krytyków Akademii Filmowej, gdy obraz otrzymał bezprecedensową nagrodę: Academy Award for Unique and Artistic Production (co oznacza Oskara za najlepszą i unikatową wartość artystyczną). Film znany jest także pod tytułem „Pieśń dwojga ludzi”, inspirował twórców kina tej klasy, co F. Coppola. Wart obejrzenia także z uwagi na niezwykły, pełen dramaturgii scenariusz i doskonałe aktorstwo Janet Gaynor i Georga O’Briena. Nawet po dziewięćdziesięciu latach od premiery film „wgniata w fotel”.

 

13.06 (środa), godz. 20.30 | Signum Saxophone Quartet & Matthias Bartolomey

Miejsce koncertu: 
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Atrium / Al. Marcinkowskiego 29, 60-967 Poznań


Blaž Kemperle – saksofon sopranowy
Hayrapet Arakelyan – saksofon altowy
Alan Luzar – saksofon tenorowy
Guerino Bellarosa – saksofon barytonowy
Matthias Bartolomey – wiolonczela
W ramach cyklu wystąpi znany już poznańskiej publiczności, odnoszący sukcesy na międzynarodowych estradach saksofonowy Signum Saxophone Quartet, który wraz ze znakomitym wiolonczelistą Matthiasem Bartolomey’em zabierze nas w muzyczną podróż od Bacha, poprzez Griega, Respighiego, Ligetiego, aż po Piazzollę.
______________________________________________________
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750): Italian Concerto, BWV 971
(transkrypcja na kwartet saksofonowy - Katsuki Tochio)
Allegro
Andante
Presto
György Ligeti (1923-2006): Six Bagatelles (1953) from Musica Ricercata
(transkrypcja na kwartet saksofonowy - Guillaume Bourgogne)
Allegro con spirito
Rubato. Lamentoso
Allegro grazioso
Presto ruvido
Adagio. Mesto (In memoriam Béla Bartók)
Molto vivace. Capriccioso
Astor Piazzolla (1921-1992): Le Grand Tango
(transkrypcja na kwartet saksofonowy - Miha Ferk)
przerwa

Ottorino Respighi (1879- 1936): Il tramonto
(transkrypcja na kwartet saksofonowy - SIGNUM saxophone quartet)
Joseph Haydn (1732-1809): Cello Concerto No. 1 in C-Major
(transkrypcja na kwartet saksofonowy - Christoph Enzel)
Moderato
Adagio
Allegro molto

20 .06 (środa), godz. 20.30 | trio smyczkowe: "Wariacje Goldbergowskie" BWV 988

Miejsce koncertu:
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, ul. Gołębia 8, 61-834 Poznań


Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Trio smyczkowe tworzą muzycy należący do czołówki polskich solistów i kameralistów. Artyści poszukują w muzyce kameralnej nowych jakości estetycznych. Naczelną ideą zespołu jest propagowanie bogatego i unikalnego w swej fakturze repertuaru na trio smyczkowe, który z różnych przyczyn dość rzadko gości na estradach Polski i świata. Trio bywa często zapraszane przez organizatorów festiwali i koncertów kameralnych, ich występy są wydarzeniami artystycznymi. Zespół odnosi sukcesy, a swą grą wywołuje głośne owacje publiczności, zyskując uznanie krytyków muzycznych.
Trio wykona „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha BWV 988 w opracowaniu skrzypka, Dymitra Sitkowieckiego.

strona internetowa festiwalu, wstęp na koncerty za okazaniem biletu


Powrót