FESTIWAL MUSICA SACROMONTANA
2017-09-26 15:15

Zapraszamy na XII Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA 2017

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się na przełomie września ipaździernika 2017 rokui będzie to pięć koncertów. Koncepcja artystyczna i promocyjna sprawia, że będzie to wydarzenie bardzo interesujące pod względem zakładanych celów o charakterze kulturalnym i patriotycznym.

30 września 2017. godz. 19:30

Pierwszy koncert, zatytułowany FADO e FATIMA, poświęcony będzie objawieniom Matki Bożej w Fatimie. Przypadająca w tym rok 100. rocznica tych ważnych wydarzeń stanowi okazję do ukazania tego niezwykłego fenomenu także w formie muzycznej. Zaprezentowane zostaną przepiękne pieśni Fadow wykonaniu Kingi Rataj, a w niepowtarzalnym spektaklu wezmą udział także dzieci jako aktorzy i chór Poznańskie Słowiki.

1 października 2017 r. godz 18:30

Drugi koncert przypada w Międzynarodowy Dzień Muzyki, dlatego organizatorzy zaprosili wspaniałych muzyków z różnych części świata, którzy wykonają nie tylko dzieła świętogórskichkompozytorów, a także utwory –ich zdaniem –najbardziej charakterystyczne dla krajów, z których pochodzą. Będzie to też muzyczne włączenie się w modlitwę o pokój na świecie oraz okazja do artystycznej wymiany myśli o problemach świata przy pomocy uniwersalnego języka muzyki.

7 października 2017 r.  godz 15:00

Trzeci z koncertów zatytułowany jest Nieznany Józef Zeidler. Symfonia Varsovia pod dyrekcją maestro Jerzego Maksymiuka wykona kolejne dzieła tego wspaniałego kompozytora oraz utwory innego wybitnego mistrza z Wielkopolski Antoniego Habla. Będzie to kolejna odsłona unikalnej spuścizny muzycznej Wielkopolski.

8 października 2017 r. godz 18:30

Czwarty koncert to szczególna propozycja dla melomanów ceniących sobie ekspresję i muzyczną podróż. Jak wiadomo, Bazylika Świętogórskajest kopią weneckiej świątyni Santa Maria dellaSalute, dlatego w ramach festiwalu zagra orkiestra InterpretiVeneziani. W czasie koncertu zatytułowanego Wenecka Noc artyści wykonają dzieła włoskich mistrzów -Vivaldiego, Tartiniego, Paganiniego.

21 października 2017 r. godz 20:00

W tym roku, z okazji inauguracji nowo wyremontowanego instrumentu organowego w Bazylice Świętogórskiej, wyjątkowo został zaplanowany takżepiąty koncert. Będzie to wielkie wydarzenie dla całej lokalnej społeczności, ponieważ nowe organy w kościele są szczególnym świętem. Będzie to pierwszy koncert organowy na Świętej Górze od ponad 150 lat. Prof. Julian Gembalski, który jest autorem koncepcji muzycznej tego instrumentu, wykona najpiękniejsze utwory literatury organowej oraz specjalne skomponowane na tę okoliczność dzieło, które w pełni ukaże walory muzyczne organów będących rekonstrukcją instrumentu barokowego.


Powrót