Gwiazdy światowych estrad - Nikolaj Znaider, Marek Pijarowski (15.06 piątek)
2018-05-22 00:00

15.06 (piątek)

godz. 19, Aula Uniwersytecka

GWIAZDY ŚWIATOWYCH ESTRAD ZAKOŃCZENIE SEZONU

 

Nikolaj ZNAIDER - skrzypce

Marek PIJAROWSKI - dyrygent

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Bartosz MICHAŁOWSKI - wprowadzenie słowne do koncertu

 

Program:

Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna Bajka

Karol Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35

Ludwig van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67

 

Nikolaj Znaider - Duńczyk o polsko-żydowskich korzeniach, jest nie tylko jednym z najwybitniejszych współczesnych skrzypków, ale i jednym z najbardziej niezwykłych artystów swojego pokolenia łączących w sobie talenty solisty, dyrygenta i kameralisty. W każdym z tych wcieleń występuje z najlepszymi artystami i zespołami. Doskonale było to widać podczas wydarzenia Artystyczny portret Znaidera, który w sezonie artystycznym 2012/2013 zaprezentowała London Symphony Orchestra. Znaider zagrał w nim dwa koncerty pod dyrekcją Sir Colina Davisa, dyrygował programem symfonicznym oraz zagrał muzykę kameralną z czołowymi muzykami tej znakomitej orkiestry

 

W Filharmonii Poznańskiej pojawił się po raz pierwszy podczas inauguracji sezonu artystycznego 2012/2013. Wtedy poznaliśmy go jako rewelacyjnego skrzypka. Kolejnym razem zamienił skrzypce na batutę, a w ubiegłym sezonie związany był z Filharmonią Poznańską jako artysta-rezydent.

 

Nikolaj Znaider dyrygował m.in. takimi orkiestrami jak London Symphony Orchestra, Schächsische Staatskapelle Dresden, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Narodowa Orkiestra Rosji , orkiestra Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu (której jest pierwszym dyrygentem gościnnym), Concertgebouw Orkest Amsterdam, Santa Cecilia Rome oraz Pittsburg Symphony. Jako solistę można go było usłyszeć ze słynnymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Daniel Barenboim, Sir Colin Davis, Valery Gergiev, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Christian Thielemann, Mariss Jansons, Charles Dutoit, Christoph von Dohnanyi, Ivan Fischer, Gustavo Dudamel. Grając recitale i muzykę kameralną pojawia się w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

 

Artysta ma bogatą dyskografię. Wśród nagrań dla RCA Red Seal są m.in. koncerty skrzypcowe Johannesa Brahmsa i Ericha Wolfganga Korngolda nagrane z Filharmonikami Wiedeńskimi pod dyrekcją Valery’ego Gergieva, Koncert skrzypcowy Edwarda Elgara ze Staatskapelle Dresden pod dyrekcją Sir Colina Davisa czy dzieła wszystkie na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa nagrane z Yefimem Bronfmanem.

 

Pasją Znaidera jest także kształcenie muzycznych talentów. Dlatego założył i przez 10 lat kierował jako dyrektor artystyczny Nordic Music Academy, coroczną letnią szkołą dla utalentowanych muzyków.

 

 

Marek Pijarowski - dyrygent

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem, nieżyjącego już, znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa. Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską – początkowo jako asystent dyrygenta, później jako II dyrygent. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej.

 

Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

 

W 1977 roku uzyskał stypendium rządu austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Karla Österreichera. W tym też czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty, jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti czy Claudio Abbado.

 

W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej.

 

Marek Pijarowski był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

 

Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

 

Nieprzerwanie od ponad 40 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie orkiestry, m.in.: Orkiestrę Filharmonii Narodowej (w Niemczech), Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (w Hiszpanii i we Francji), Orkiestrę Sinfonia Varsovia (w Hiszpanii), Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (we Francji). Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA).

 

W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

 

zdjęcie artysty: Impresariat Simmenauer


Powrót