Jazz w Akademii
2016-01-12 11:26

Włodzimierz Nahorny specjalny gość Koncertu jazzowego w Akademii Muzycznej

Niedziela, 15.01.2017, Aula Nova, godz. 19.00
Jazz w Akademii
Gość specjalny: Włodzimierz Nahorny

Jazz w Akademii to cykl koncertowy naszej Almae Matris, zapoczątkowany w roku 2010 – od tego czasu, raz w roku, w styczniu, studenci Katedry Jazzu (wcześniej Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej) wraz ze swoimi mistrzami – pedagogami, przygotowują w Auli Nova koncert, który jest zwieńczeniem artystycznej współpracy i międzypokoleniowej wymiany muzycznych doświadczeń. W ramach cyklu, obok studentów i pedagogów naszej Uczelni, prezentują się zaproszeni goście – wybitne postaci polskiej sceny jazzowej –  wspólne muzykowanie daje studentom szansę obserwacji warsztatu pracy doświadczonych artystów oraz ich sposobu podejścia do muzyki. Jazz w Akademii gościł do tej pory m.in. takie sławy, jak: Robert Majewski, Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński, Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski i Henryk Miśkiewicz, a gościem specjalnym koncertu, który odbędzie się w Auli Nova w niedzielę, 15 stycznia, będzie Włodzimierz Nahorny, pianista i kompozytor, którego twórczość jest znana i ceniona na całym świecie. Początek koncertu o godz. 19.00.
Patronat medialny koncertu Jazz w Akademii:
Radio Emaus
Radio Merkury
IKS – Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny
Głos Wielkopolski
Ważna informacja organizacyjna:
Ze względu na duże zainteresowanie melomanów, planujemy dystrybucję bezpłatnych wejściówek, które będą do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) przy ul. Ratajczaka 44 od dnia 9 stycznia od godz. 17.00 w liczbie maksymalnie 4 wejściówki na osobę.

Włodzimierz Nahorny
Studiował grę na klarnecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 założył własny zespół - kwartet Little Four. W tym samym roku zaczął występować również z formacją North Coast Combo, z którą współpracował przez 2 lata, oraz jako klarnecista z zespołem jazzu tradycyjnego Tralabomba Jazz Band. Grał także w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. Od tego czasu występował tam wielokrotnie prawie przez 15 lat, głównie z sekstetem Andrzeja Trzaskowskiego (1962-77). Jako pianista współpracował również z zespołami Ryszarda Kruzy i Alojzego Musiała (1963-64). W 1965 założył własne trio, z którym po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, podczas którego zespół otrzymał I nagrodę, a Włodzimierz Nahorny - I nagrodę indywidualną i wyróżnienie za kompozycję "Zbyszek". W 1966, podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, został uhonorowany II nagrodą, a w 1967 na 6. Festiwalu Jazzu Amatorskiego w Wiedniu odebrał z rąk Duke'a Ellingtona I nagrodę indywidualną oraz II nagrodę dla swojego tria. Ponadto dwukrotnie otrzymał nagrodę podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w 1972 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę "Jej portret" (do słów Jonasza Kofty), w 1973 – I nagrodę na koncercie Premiery za "Tango z różą w zębach" (do słów Kofty).
Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami – Marianną Wróblewską i Łucją Prus, zespołami Novi Singers i Breakout oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Chętnie zapraszanym jest do nagrań i koncertów innych twórców, m.in. Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego. Występował w wielu krajach, m.in. w Belgii, Austrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Rosji, Algierii i Japonii.
Włodzimierz Nahorny jest kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej (m.in. współpracował z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Powszechnym i Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Łodzi). Napisał wiele piosenek, takich jak "Dobranoc snom", "Jak mało, jak dużo potrzeba", "Pokoje rozstań", "Popłynę łódką", "Pytam zimowych gwiazd", "Tango z różą w zębach", "Żaba story", "Księżyc nad Kościeliskiem", "Chianti", "Czas rozpalić piec", "Bliskość ciszy", "Jeszcze jedna rozmowa", "Tajne przez poufne" oraz jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych ballad polskiej muzyki rozrywkowej – "Jej portret". Będąc niezwykle wszechstronnym artystą, chętnie łączy jazz z muzyką poważną, tworząc w ten sposób nową jakość - muzykę współczesną, czerpiącą inspirację z wielu stylów i gatunków. Nagrał serię płyt z jazzową interpretacją twórczości: Karola Szymanowskiego ("Mity", 1997), Fryderyka Chopina ("Nahorny – Chopin: Fantazja polska", 2000) i Mieczysława Karłowicza ("Nahorny - Karłowicz: Koncert", 2002). W marcu 2003 Opera Bałtycka w Gdańsku wystawiła premierę spektaklu baletowego pt. "Fantazja Polska".
Włodzimierz Nahorny jest wykładowcą w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 


Powrót