Legenda Bałtyku powraca do gmachu pod Pegazem Recenzja Klasyka muzyczna 11.12 godz 23:05
2017-12-06 15:32

Legenda Bałtyku w Teatrze Wielkim w nowoczesnym ujęciu Roberta Bondary pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

„LEGENDA BAŁTYKU”  Feliks Nowowiejski

Premiera 8 grudnia, godzina 19.00

Kolejne spektakle 10 i 12 grudnia

Po blisko stu latach od światowej premiery „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego powraca na scenę Opery Poznańskiej. Baśniowy świat słowiańskiej legendy ożywi uznany w kraju i na świecie choreograf młodego pokolenia, Robert Bondara. Dla twórcy podwodny świat, który prezentuje opera Nowowiejskiego jest symbolem zanurzenia się w ludzkiej świadomości. „Legendę Bałtyku, która niegdyś pretendowała do dzieła o charakterze narodowym, przedstawi w świetle upoetyzowanym i symbolicznym.
Historia libretta zasadza się na konflikcie dwóch mężczyzn - rybaka Domana i kupca Lubora. Oboje starają się o rękę Bogny. Ojciec dziewczyny sprzyja bogatemu Luborowi. Wysyła Domana po koronę Juraty, władczyni zatopionego miasta i ma nadzieję nigdy więcej go nie zobaczy
. Miłość i heroizm bohaterów przeplata fantastyczny świat topielic i strzyg, ozdobiony morskimi roślinami podwodnego grodu.
Nowowiejski, twórca między innymi muzyki do Roty i oratorium Quo vadis mieszkał i tworzył w Poznaniu niemal 30 lat. Zainspirowany słowiańską legendą stworzył muzykę bogatą w ludowe motywy, romantyczną fabułę pełną zwrotów akcji i monumentalne partie chóralne. Arię Domana „Czy ty mnie kochasz?” rozsławił Jan Kiepura, wykonując ją na całym świecie.
Opera ta nie pierwszy raz pojawia się na naszej scenie. Światowa premiera  dzieła miała miejsce właśnie tu, w Poznaniu 8 listopada 1924 roku. Spektakl okazał się sukcesem i w sezonie 1924/1925 został pokazany 50 razy. Pokaz premierowy będzie 150 spektaklem „Legendy” granym na teatralnych deskach. Wystawienie tej jednej z najlepszych polskich oper zakończy oficjalnie obchody Roku Feliksa Nowowiejskiego.
Szczegóły dotyczące kolejnych wystawień opery, noty biograficzne twórców oraz teksty dotyczące dzieła znajdziecie Państwo w dołączonym programie. Zachęcamy do lektury.

OPERA  NA KANAPIE  10 grudnia,  godzina 18.00
Teatr Wielki w Poznaniu wraz najważniejszymi teatrami operowymi w Europie należy do Stowarzyszenia Opera Europa. Dzięki  projektowi  OPERA VISION - platformie operavision.eu  widzowie w całej Europie będą mogli obejrzeć na żywo najlepsze spektakle operowe prezentowane przez teatry wchodzące w skład stowarzyszenia. Miło nam poinformowa
, że 10 grudnia o godzinie 18.00 będziecie Państwo mogli na tej platformie obejrzeć „Legendę Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego w reżyserii Roberta Bondary. Piękną i estetycznie dopracowaną przez  twórców operę Feliksa Nowowiejskiego w reżyserii Bondary będzie można zobaczyć jeszcze przez pół roku od premiery. Podwodny świat grodu pełen rusałek i witezi, słowiańskie obrzędy nocy sobótkowej czy historię miłości Domana i Bogny będzie mógł zobaczyć każdy, ponieważ dostęp do platformy jest wolny.

 „LEGENDA  BAŁTYKU” PREMIERA  -  8 grudnia, godz. 19:00
PRZEDPREMIEROWE SPOTKANIE Z REŻYSEREM - 8 grudnia, godz.18:00, Sala Drabowicza
STREAMING LIVE na platformie operavision.eu  - 10 grudnia, godzina 18:00
KOLEJNE SPEKTAKLE - 10 grudnia godz. 18:00 i 12 grudnia godz.19:00 (premiera studencka)

———————————————————————

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Sceniczna realizacja, rejestracja i wydanie płyty DVD z operą Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku w ramach Roku Nowowiejskiego"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Zakup niezbędnych cyfrowych systemów do transmisji bezprzewodowej".

Materiały wykonawcze przygotowało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach projektu „Dzieła Feliksa Nowowiejskiego”. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PIĄTEK 8.12.2017 GODZ. 19:00

LEGENDA BAŁTYKU Feliks Nowowiejski

opera w trzech aktach
libretto Waleria Szalay-Groele
oryginalna polska wersja językowa
kierownictwo muzyczne TADEUSZ KOZŁOWSKI
reżyseria i choreografia ROBERT BONDARA
scenografia JULIA SKRZYNECKA
kostiumy MARTYNA KANDER
reżyseria świateł MACIEJ IGIELSKI
kierownictwo chóru MARIUSZ OTTO
współpraca muzyczna MARTA GARDOLIŃSKA
asystent reżysera BARTŁOMIEJ SZCZESZEK

OBSADA

Doman PAVLO TOLSTOY
Bogna WIOLETTA CHODOWICZ
Mestwin ALEKSANDER TELIGA
Tomir SZYMON KOMASA
Swatawa MAGDALENA WILCZYŃSKA-GOŚ
Lubor ROBERT GIERLACH
Sambor KAROL BOCHAŃSKI
Głos Peruna TOMASZ MAZUR

chór, orkiestra i balet Teatru Wielkiego w Poznaniu

Dwóch rywali, rybak Doman i kupiec Lubor, stara się o rękę Bogny. Jej ojciec sprzyjający bogatemu Luborowi, wysyła Domana po koronę Juraty, legendarnej władczyni zatopionego miasta, i ma nadzieję nigdy więcej już go nie zobaczyć… Czy sprawiedliwość oprze się falom intryg?
Po blisko stu latach od światowej premiery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego powraca na scenę Opery Poznańskiej. Twórca między innymi muzyki do Roty i oratorium Quo vadis mieszkał i tworzył w Poznaniu. Zainspirowana słowiańską legendą o zatopionym mieście Wineta opera bogata jest w ludowe motywy, romantyczną fabułę pełną zwrotów akcji i monumentalne partie chóralne. Arię Domana Czy ty mnie kochasz rozsławił Jan Kiepura wykonując ją na całym świecie. Baśniowy świat topielic, strzyg i morskich toni wskrzesi uznany choreograf młodego pokolenia, Robert Bondara. O precyzyjne wykonanie partytury Nowowiejskiego zadba Maestro Tadeusz Kozłowski. Premiera będzie uroczystym zwieńczeniem obchodów 140. rocznicy urodzin kompozytora, która przypada w 2017 rokuprojekcje video:
produkcja / Magdalena Kulczyńska TEATR WIELKI - OPERA POZNAŃ
realizacja / JAJKOFILM www.jajkofilm.com
reżyseria / Karolina fender Noińska
autor zdjęć / Krzysiek Maślejak
operator zdjęć powodnych / Marcin Polar
asystent kamery / Julian Sobierajski
charakteryzacja / Blanka Dyba
ratownictwo / Margita Ślizowska
zabezpieczenie i opieka nurkowa / XDIVERS www.xdivers.pl
występują / Agnieszka Kalska i Ireneusz WojaczekPowrót