Poznański Chór Chłopięcy w Wiener Musikverein Wrażenia Jacka Sykulskiego 6.12.2017 23:05
2016-11-29 18:19

Weinachtsoratrorium Jana Sebastiana Bacha zaprezentują w słynnej wiedeńskiej sali Poznański Chór Chłopięcy i Wrocławska Orkiestra Barokowa


POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY WYSTĄPI W SŁYNNYM WIENER MUSIKVEREIN

Weihnachtsoratorium (Oratorium Bożonarodzeniowe) to dzieło wybitnego przedstawiciela muzyki barokowej, Jana Sebastiana Bacha. Oratorium to faktycznie sześć kantat, które miały być wykonywane w poszczególne dni świąteczne –  na Boże Narodzenie, na drugi i trzeci dzień Świąt, na Nowy Rok, na pierwszą niedzielę po Nowym Roku oraz na Święto Trzech Króli. Pierwsza część opisuje narodziny Jezusa, druga – objawienie pasterzom, trzecia – adorację pasterzy, czwarta – obrzezanie i nadanie imienia Jezusowi, piąta – podróż mędrców ze wschodu, szósta – adorację mędrców.

1-go i 2-go grudnia 2017 r. to wybitne dzieło zaistnieje na deskach Złotej Sali słynnego Wiener Musikverein (uznawanej za jedną z najlepszych sal koncertowych świata), w międzynarodowej obsadzie, z dwoma znakomitymi polskimi zespołami w roli głównej – Poznańskim Chórem Chłopięcym (przyg. J. Sykulski) oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową, działającą przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Artystom na scenie towarzyszyć będą soliści z Niemiec, Austrii i Czech: Magdalene Harer - sopran, Julia Böhme – alt, Virgil Hartinger – tenor oraz Tomáš Král – bas. Całość poprowadzi Jarosław Thiel.

Pomysłodawcą i inicjatorem koncertów jest Michał Maciaszczyk, związany na stałe z Wiedniem skrzypek i dyrygent, współpracujący z tak znamienitymi zespołami, jak Wiener Philharmoniker, Wiener Virtuosen, Ensemble Wiener Collage czy Super World Orchestra.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Poznań.  Patronat honorowy nad koncertami objął Instytut Polski w Wiedniu.

Program:

1.12.2017, godz. 19:30, Grosser Saal, Wiener Musikverein

Johann Sebastian Bach

Weihnachtsoratorium, BWV 248

I. część: Am ersten Weihnachtsfeiertage

II. część: Am zweiten Weihnachtsfeiertage

III. część: Am dritten Weihnachtsfeiertage

 

2.12.2017, godz. 19:30, Grosser Saal, Wiener Musikverein

Johann Sebastian Bach

Weihnachtsoratorium, BWV 248

IV. część: Am Neujahrstage

V. część: Am Sonntage nach Neujahr

VI. część: Am Feste der Erscheinung Christi

Fotografie: archiwum Poznańskiego Chóru Chłopięcego i Narodowego Forum Muzyki

Zdjęcie M.Kaspszak


Powrót