PREMIERA W TEATRZE WIELKIM
2017-10-12 17:47

Zapraszamy na Rigoletto Giuseppe Verdiego w reżyserii Marcina Bortkiewicza

Teatr Wielki w Poznaniu rozpoczął nowy sezon artystyczny. Pierwszą premierą tego sezonu będzie  14 października "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Trwają intensywne przygotowania do spektaklu.

Tytuł broni się sam, bo to jeden z operowych hitów,który przyciąga nawet tych,którzy zwykle do opery nie chodzą.
„Jestem rad z siebie i sądzę, że nie napiszę nigdy nic lepszego" – miał powiedzieć Verdi po prapremierze „Rigoletta". I rzeczywiście udało mu się stworzyć dzieło ponadczasowe – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Ta mistrzowsko skomponowana opera – tragiczna opowieść o zazdrości, zemście i poświęceniu oparta została na sztuce Victora Hugo "Król się bawi." Wielkie namiętności i majestatyczna muzyka tworzą tutaj doskonałą całość. Sławna, pełna ironii pieśń: La donna è mobile śpiewana przez księcia Mantui to jeden z największych przebojów operowych wszechczasów.


To nie będzie jednak takie zupełnie standardowe Rigoletto, bo reżyserem jest człowiek filmu dotąd nie pracujący w operze. Kostiumy przygotowuje także związana raczej z filmem niż operą Dorota Roqueplo. Teatr Wielki  zaprasza do współpracy twórców spoza świata opery, tak aby zachęcić tych, którzy twierdzą ,że opera nie jest dla nich. Jak mówi sam reżyser przy realizacji spektaklu czerpał inspiracje z kina niemego lat 20 i 30   a także z powieści gotyckiej. Akcja rozgrywa się  czasach średniowiecza, jest zatem mniej kolorowo, bardziej groźnie niż w innych Rigolettach.

Marcin Bortkiewicz reżyser, scenarzysta, dramaturg, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem krótkometrażowym Nauczanie początkowe, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 r. Jego Portret z pamięci zrealizowany w Studio Munka był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na Festiwalu w Cannes w 2012 r. W 2015 stworzył pierwszy film  fabularny Noc Walpurgi, którego akcja rozgrywa się w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia Turandot Giacomo Pucciniego. Film zdobył nominację do nagrody Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Opera zostanie wystawiona 14 października o godz. 19:00 na deskach sceny dużej Teatru Wielkiego w Poznaniu

 


Powrót