Rzeczy pospolite - premiera (12.11 poniedziałek)
2018-11-05 00:00

12.11 poniedziałek, g. 19.00,

Aula Artis, Collegium Da Vinci, ul. Kutrzeby 10

'Rzeczy pospolite' to nowy projekt zespołu Musica Graciana, nawiązujący tematyką do obchodzonego obecnie stulecia odzyskania przez Polskę
niepodległości. Program ma charakter interdyscyplinarny – składa się z kompozycji mistrzów tworzących w Polsce w XVII wieku oraz nagrań reportażowych poruszających problematykę patriotyzmu i współczesnej interpretacji dziedzictwa kulturowego. Koncert będzie zatem wyjątkowym eksperymentem łączącym muzykę dawną z komentarzem współczesnego polskiego społeczeństwa.
Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na kwestię realnego, odpowiedzialnego patriotyzmu. Program ma także za zadanie uwrażliwić odbiorcę na współczesny problem dyskryminacji imigrantów. Zwraca uwagę na to, jak wielki wpływ na polską kulturę mieli kiedyś i mają dzisiaj Polacy napływowi. Zachęca do wyciągnięcia wniosków z mało znanych faktów historycznych, a także nakłania do głębszej refleksji nad sensem współtworzenia kultury narodowej przez wszystkich, bez względu na pochodzenie. Zespół, proponując odbiorcy kolejny niszowy program zachęca do odejścia, choćby na chwilę, od muzyki gigantów i dostrzeżenia wartości w niegdysiejszych arcydziełach pisanych nie w Rzymie, Paryżu, czy Londynie, a w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. 'Rzeczy pospolite' jest zatem, oprócz formalnego eksperymentu, nietuzinkową okazją to usłyszenia muzycznych narodowych błyskotek dosłownie wyciągniętych z lamusa. Będą to kompozycje Marcina Mielczewskiego, Andrzeja Rohaczewskiego, Kaspara Foerstera młodszego, Adama Jarzębskiego, Tarquinio Meruli, Franciszka Liliusa i innych.

Musica Graciana w składzie:

Katarzyna Cendlak, Aleksandra Lesner – skrzypce barokowe,
Piotr Młynarczyk – viola da gamba,
Kamil Lis – pozytyw szkatulny,
Marcin Bajon – violone,
Anna Biniaś – teorba,
Maksymilian Święch – klawesyn, kierownictwo artystyczne.

Bilety:
miejsca nienumerowane: 10 / 20 zł | miejsca specjalne: 15 / 30 zł
dostępne online: https://www.bilety24.pl/koncert/rzeczy-pospolite-musica-graciana-maksymilian-swiech-45086 oraz na godzinę przed koncertem w Auli Artis.


Powrót