Złoty Fryderyk dla Agnieszki Duczmal - Gratulujemy !
2018-03-06 13:31

Agnieszka Duczmal dyrektor i założycielka Orkiestry Kameralnej Amadeus PR otrzyma Złotego Fruderyka

Agnieszka Duczmal laureatką Złotego Fryderyka 2018


    Agnieszka Duczmal - światowej sławy dyrygentka i założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” uhonorowana została Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych.


     Jak co roku Akademia Fonograficzna Złotymi Fryderykami wyróżnia muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury trzech kategoriach: muzyka rozrywkowa, jazzowa i poważna. Podczas konferencji w Warszawie ogłoszono także nominacje do 24. edycji nagród Fryderyki 2018. To jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce.      Co roku Akademia Fonograficzna wyróżnia najwybitniejszych polskich artystów z różnych gatunków muzyki. Statuetki zostaną wręczone w 20 kategoriach podczas dwóch gali w Warszawie: 16 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w kategorii muzyki poważnej, 24 kwietnia - w pozostałych kategoriach w Teatrze Polskim.        Agnieszka Duczmal z orkiestrą „Amadeus” zdobyła szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, między innymi, w 1982 roku tytuł „La donna del mondo” („Kobieta świata”), przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch, za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury i działalności społecznej.
     Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła również na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Nagrała ponad 50 płyt dla polskich i zagranicznych wytwórni. Zarejestrowała ponad setkę koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, a także wiele nagrań dla Polskiego Radia i radiofonii na całym świecie.

Orkiestra Kameralna Amadeus obchodzi właśnie 50 lecie swojej działalności. Już w niedziele 11 marca czeka nas kolejny koncert ze skrzypcami w roli głównej. Zagrają między innymi Krzysztof i Jakub Jakowiczowie.
   

Powrót